Mint mondta, folynak a tárgyalások a görögországi munkálatok kivitelezőjével, és miután Thesszalonikitől Észak-Macedóniáig kiépül a csővezeték, azt Szerbia és Albánia irányában is folytatni szeretnék, hiszen az albán kikötő kiemelten nagy lehetőségekkel rendelkezik az LNG és más energiahordozó beszerzése terén.
Tárgyalásokat folytatnak Bulgáriával is, hiszen már épül az az interkonnektor, amin keresztül a görög kikötőből Szerbia az LNG-t kapja majd. Észak-Macedónia is szeretne erre a vezetékre is rácsatlakozni.
„Az elmúlt 30 évben nem újítottuk fel a magasfeszültségű hálózatot Észak-Macedónia Koszovó és Montenegró között, ami most gondot okoz, hiszen a felesleges áramot nem tudjuk továbbítani. Ez is a középtávú terveink között szerepel” – sorolta a terveket a miniszterelnök.
A földgáz a legfontosabb
A Zorana Mihajlović, Szerbia bányászati és energiaügyi minisztere, valamint Belinda Balluku, Albánia infrastrukturális és energiaügyi minisztere által aláírt együttműködési szándéknyilatkozat alapján az Albániában tervezett LNG-terminál és a villamosenergia-kapacitások bővítése mellett, a zöld energiaforrások terén alkalmazott tudományos tapasztalatok cseréjével a szállítási és tárolási kapacitásokra fektetik a hangsúlyt.
Edi Rama, Albánia kormányfője elmondta, hogy bár nagyobb mennyiségű földgáz- és kőolajtartalékokra leltek Délkelet-Albániában, a Shpiragu hegység területén, ám azok feltárási munkálatai még folynak, mégpedig a Shell vállalat vizsgálja, hogy a kommerciális kitermelést milyen mértékben lehetséges megvalósítani. Nagy mélységen vannak ugyanis ezek a tartalékok, így a kitermelés kiadásainak költségei mentén kell annak felhasználási lehetőségeit elemezni.
Rama miniszterelnök kihangsúlyozta, Albánia és Szerbia együttműködése mindenek előtt arra irányul, hogy az országok 100 százalékban áttérjenek a megújuló energiaforrásokra. Albánia nagy mértékben függ a vízerőművektől, míg Szerbia a hőerőművektől. Miután Szerbiának nagy szüksége van szénre, ez az a terület, amelyben mindkettőjük érdeke érvényesül.