Hány embert érintett a kormány által 2018-ban bevezetett családi kedvezmény a diákhitelek esetében?
A diákhitel rendszere egyszerre eszköze a felsőoktatási, az ifjúsági és a családpolitikának is. A hitelfelvételt követően, ha egy családban megszületik a második gyermek, akkor az édesanya diákhitelének felét, a harmadik gyermek megszületése után pedig a teljes tartozását elengedjük. A kedvezmény 2018-as bevezetés óta már közel 7000 édesanya élt ezzel a lehetőséggel. Célunk, hogy a családi kedvezményt kiterjesszük az édesapákra is.
Válságálló konstrukció a magyar diákhitel?
Az elmúlt 21 évben több válságot is túlélt a magyar rendszer, és ez most sem lesz másképp. Arra számítok, hogy a mostani gazdasági helyzetben egyre több diák fogja felismerni, hogy a kedvező hitelek segíthetnek átvészelni a nehéz időszakokat és megszüntetni az egyetemi lemorzsolódást.
Várható valamilyen módosítás a hiteltermékekben a gazdasági helyzet miatt?
Nem tervezzük módosítani a mostani konstrukciókat, egyedül a koronavírus miatt létrehozott Diákhitel Plusz igénylési lehetősége szűnik meg szeptember 30. után. Nagyon sok európai diák tanul Magyarországon, így megfontolandónak tartjuk, hogy kibővítsük a jogosultak körét ezen hallgatók számára is. Ezenfelül célszerű lenne a határon túli, magyar fenntartású felsőoktatási intézményben tanuló hallgatóknak is elérhetővé tenni a Diákhitel2-t.
Mi az ön személyes víziója a Diákhitel Központtal?
Nem szeretném rosszabbul csinálni, mint az elődeim. Az elmúlt 21 évben nagyon sikeresen működött a szervezet: több mint 500 ezren igényeltek valamilyen terméket, amelyek 250 ezer diploma megszerzéséhez járultak hozzá. A saját célkitűzésem, hogy lehetőséget teremtsünk arra, hogy növeljük a diákok hozzáférését a mostani termékekhez, valamint még láthatóbbá tegyük a diákhitelek kimagasló lehetőségeit a hallgatók számára.
Nemzetközi szinten is egyedülállónak mondta a magyar diákhitel rendszerét. Miben különbözik a magyarországi diákhitelezés az európai rendszerektől?