Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Kezdünk igazodni az inflációhoz és a megélhetési aggodalmakhoz. Éves szinten nőtt, júniusban azonban fékezni kezdett a hazai kiskereskedelmi forgalom: alapvetően az élelmiszereken kezdtünk spórolni – derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből.
Kiadta legújabb összesítését a KSH a kiskereskedelmi forgalom hazai alakulásáról. Az éves mutatók még jól teljesítenek, júniusban 4,5 százalékkal nőtt a forgalom volumene az előző esztendőhöz képest (az elemzők 8 százalékot vártak), havi bontásokban azonban már nem olyan rózsás a helyzet. Júniusban 0,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom: az élelmiszerüzletekben 0,3 százalékkal csökkent, a nem élelmiszer- és üzemanyag kiskereskedelemben 2,5, illetve 23,6 százalékos volt a volumenindex visszaesése.
Az év eleji gazdasági transzferek és a bérek emelése mintegy 10 százalékot dobott a kiskereskedelmi fogyasztási mutatókon 2022 első felében,
Az élelmiszerek drágulása a kiskereskedelmi szektorban erősen fogja éreztetni hatását, míg az üzemanyag-forgalom tekintetében az ársapka-módosítás és a mennyiségi korlátozások jósolnak negatív mutatókat.
Az extraprofit-adó fogyasztókra hárítása és a rezsicsökkentés módosítása (utóbbinál nem lehet látni, hogy ha fog, akkor milyen módon fog a továbbiakban változni), valamint az évtizedek óta nem tapasztalt infláció jelentős jövedelemkiesést okoz a háztartásoknak. Ezek összességében mind azt prognosztizálják, hogy 2022 második félévében a kiskereskedelmi forgalom jelentős csökkenésére számíthatunk.
Fotó: MTVA/Bizományosi/Róka László