Ez utóbbi területen a kormányzati megengedő lépések pozitívak az utóbbi időszakban. Habár összességében nézve az államadósságcsökkentő politika folytatása nincs veszélynek kitéve, de fennállnak explicit és implicit költségek egyaránt. A frissen bejelentett kormányzati intézkedések következtében, mint a KATA és a rezsicsökkentés átalakítása, ugyanakkor a költségvetés egyensúlyának javulása várható. A KATA módosítása végeredményben, mivel javítja az egyensúlyt, a következő évi költségvetési egyenleget is javítja.
Az Országgyűlés végül 135 igen és 54 nem szavazattal elfogadta a 2023. évi központi költségvetést.
Kiemelten fontos területek
A költségvetés struktúrájával, az összegekkel probléma nincsen. Az elfogadás időbelisége kapcsán érdemes kritikát megfogalmazni, hiszen a világgazdasági környezet a benyújtás óta is már jelentős változásokon ment keresztül. Ez ugyanakkor nem jelenthet problémát, ha a kormány a költségvetést képes rugalmasan kezelni: nem az első példa lenne arra, hogy utólagos kiigazításokra kerül sor a központi költségvetésben. A kormánynak kiemelt figyelmet kell fordítania több területre a költségvetés tekintetében, amelyek kockázatot rejthetnek magukban. Ilyen például az a tény, hogy a következő évben gyengébb GDP-növekedés várható, magasabb inflációval, amelynek a tetőzését jelenlegi tudásunk szerint lehetetlen belőni.
A kormánynak kiemelt figyelmet kell fordítania a romló folyó fizetési mérlegre és a magasabb deficitre – habár ez nem magyar sajátosság, hiszen például Németországban is markáns romlásnak lehetünk szemtanúi ezen a területen. A forint euróval szembeni árfolyamán az Európai Bizottsággal való megállapodás sokat segíthetne. A megállapodás a közelmúlt eseményeit figyelembe véve mintha egyre közelebb kerülne, ami egy markáns erősödést jelenthetne az árfolyamban.
Továbbá figyelemmel kell kísérni a magasabb kamat- és hozamkörnyezetet, és ebből fakadóan a magasabb kamatkiadásokat is, de ide kapcsolódik az MNB problémája is: a jegybank veszteségének megtérítése minden bizonnyal magasabb lesz az eddigieknél. Elég csak azt figyelembe venni, hogy egy bázispontos kamatemelés önmagában mintegy 100 milliárd forintos veszteséggel párosul. Ezeken felül pedig egyértelmű, hogy a kormánynak folyamatosan ügyelnie kell az egyre emelkedő energiaárakra is, habár erre a ráhatása minimális, mivel az emelkedést a szomszédunkban zajló konfliktus fűti.
Összességében jelenleg óriási a bizonytalanság a világgazdasági környezet gyors és kiszámíthatatlan változásai miatt is. Azt sem tudni biztosan, hogy az Európai Bizottsággal képes-e megállapodni a magyar kormány – vannak erre biztató jelek – és ha igen, akkor mikor. Amennyiben ez nem sikerülne, tovább kell folytatni a beruházások visszavágását, ami ugyanakkor a GDP-növekedésre hatna negatívan, de a forint árfolyama is tovább szárnyalna. A kormány szándéka szerint a költségvetés megbomlott egyensúlyát szeretnék helyreállítani, illetve stabilizálni, amire a különadókkal, a KATA és a rezsicsökkentés átalakításával teljesen adott a lehetőség a fentebb ismertetett kockázatokkal együtt is.
Borítókép: MTI/ Koszticsák Szilárd