Az OPEC kőolajtermelése összességében csökkent májusról júniusra, amely nagyrészt a líbiai és nigériai kiesésnek köszönhető, másrészt az OPEC+ paktumban rögzített 10 kartelltermelő csupán összességében 20.000 hordóval volt képes növelni együttes kitermelését az előző hónapban. Líbia, Venezuela és Irán mentesültek a paktum alól, de ennek ellenére mind a 13 OPEC-tagállam júniusban napi 100.000 hordóval, napi 28,52 millió hordóra csökkent a kitermelés. Annak ellenére, hogy a paktumban rögzítettek szerint a 10 vonatkozó országnak napi 275 ezer hordóval kellett volna növelnie a kitermelését, csupán napi 20 ezer hordóval tudták azt növelni.
Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait az összesített kibocsátását júniusban napi 130 ezer hordóval növelte. Ezek közül az első – Szaúd-Arábia – az OPEC legnagyobb termelője és a világ legnagyobb kőolajexportőre is több mint 100 ezer hordóval naponta a kvóta alatt van, hiszen Szaúd-Arábia júniusi célkitűzése napi 10,663 millió hordó volt eredetileg.
Líbia ugyan nem részese az OPEC+ megállapodásnak, de esetükben volt tapasztalható a legnagyobb visszaesés termelés tekintetében, őket Nigéria követte, ahol nagyságrendileg 80 ezer és 100 ezer hordó közötti mértékben esett vissza a termelés az elmúlt hónapban. De a második legnagyobb olajtermelő iraki termelés és export is drasztikusan visszaesett.
Mindezek a tényadatok alátámasztják azt, hogy az OPEC továbbra is alulteljesít, ami a kollektív termelési célokat illeti, a piac kínálata pedig jóval alacsonyabb, mint az OPEC+ havi nominális növekedése. A májusi becslés szerint például az OPEC+ napi 2,695 millió hordóval maradt el a teljes kitermelési céljától, amely nagyban köszönhető a nyugati Oroszország elleni szankcióknak és több más termelő kapacitáskorlátainak, amelyek így a meghatározott kvótákat nem képes elérni. Az OPEC+ ugyanakkor megerősítette a napi 648 ezer hordós augusztusi termelésemelést, amellyel viszont gyakorlatilag a 2020 májusi kereslet összeomlására válaszul szolgáló csökkentéseket teszi feleslegessé.
Borítókép: MTI/ EPA/ Florian Wieser