A szerdai Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Németh Szilárd kormánybiztos bejelentették az energia-veszélyhelyzetet, és azt a hét pontból álló intézkedési tervet, amely augusztusban lép életbe. A fő meglepetés, hogy a rezsicsökkentésen is változtat a kormány.
Aki figyelte a világ történéseit, az Európában kialakult energiahelyzetet, a háború miatt itt kopogtató válság jeleit, az inflációt, a forint gyengélkedését, annak persze ez nem okozott meglepetést. Kérdés inkább az volt, hogy mikor lesz kénytelen a magyar kormány elmozdulni a válságmenedzselés felé.
Vészforgatókönyvek ideje
Általában válság idején nem árt, ha van egy vészforgatókönyv. Bárki alkothat maga magának. Az előrelátóak közvetlenül a háború kitörése után pár köbméterrel több tűzifát vásároltak, gondolva, hogy nem lesz gáz, vagy három sor krumplival többet ültettek a várható élelmiszerválság miatt – már aki megtehette. Viszont sokkal nehezebb egy vészforgatókönyvet megalkotni egy közösségnek vagy egy államnak, hiszen minden ilyen intervenció lemondásokra kényszeríti a polgárokat. Ez persze sehol sem szimpatikus, és minden kormányzó entitás igyekszik elkerülni a népszerűtlen lépéseket, pedig
az is egy jelzője a pragmatikus kormányzásnak, hogy az intézkedéseit nem az utolsó pillanatban, kényszerből, hanem időben tudja meghozni.
Amikor még van mozgástér, az intézkedéseknél nem kell elmenni a falig, amikor még mérsékelt terhekkel is biztosítani lehet a normális működést.
Mindenki számára világos, hogy a koronavírus utáni visszapattanás elindította az energiahordozók árának emelkedését, amire az orosz-ukrán háború rátett egy lapáttal, és amit még megfejeltek az oroszok ellen hozott szankciók. A végeredmény? Az oroszok kevesebb energiahordozót juttatnak el Európába, viszont jóval többet keresnek rajta. Ma Európában már nem az a kérdés, hogy mennyibe is kerül a gáz, az üzemanyag, hanem, hogy egyáltalán lesz-e. Németországban már hetekkel ezelőtt elkezdődött a rettegés az orosz gázáramlás leállítása miatt. A magyar polgár ezt vígan szemléli a rezsiár-csökkentés és a befagyasztott benzinár mellett, de mindenkinek ott motoszkál az a mondás: Ha Németország eltüsszenti magát, abból Magyarországnak tüdőgyulladása lesz, hiszen annyira rá vagyunk kapcsolódva a német gazdaságra.