Megjegyezte azt is, hogy a gabona aratása még csak most kezdődik, és most még mindig a tavalyi aratás maradékáról beszélünk. Az új termés Ukrajnában is viszonylag jónak ígérkezik a háborús időkhöz képest.
A becslések szerint 57 millió tonna, szemben az egy évvel korábbi 86 millió tonnával, tehát a teljes gabonakínálat háromszorosan meghaladja az ukrán hazai szükségleteket.
Ha nem kezdik el aktívan exportálni a gabonát Ukrajnából, az le fogja nyomni az országon belüli árakat, és keményen sújtja majd az ukrán gazdákat. A szárazföldi és dunai gabonaexportra tett kísérletek pedig semmiképpen sem tudják pótolni a Mikolajivi és Odesszai területen lévő kikötők munkáját.
Egy ukrán politológus viszont azt vetette fel, hogy a megállapodás aláírása Moszkvának hasznára válhat. „Az elszigetelt áttörés látszata”, vagyis maga az a tény, hogy tárgyalásokat folytatnak az orosz hatóságokkal. Természetesen Moszkva motivációját az is erősítette, hogy az isztambuli tárgyalásokat újabb csatornaként tudták használni az orosz mezőgazdasági termékek exportjára vonatkozó informális korlátozások megszüntetésére.
Élelmiszerválság enyhítése
A COVID-19 világjárvány, majd az abból való kilábalás, amely komoly gondokat okozott az ellátási láncokban, és ami általános áremelkedéseket hozott, mind negatívan hatott a szegény országok gazdaságára. Az ellátási láncok negatív hatását ezekben a szegény országokban még fokozták a különböző konfliktusok, természeti katasztrófák vagy a klímaváltozás következményei. Mindezt pedig az ukrajnai konfliktus tovább súlyosbította.
A fent felsorolt elemek mind hozzájárultak az árak emelkedéséhez, az európai tőzsdei ár a két évvel ezelőtti 200 euró/t alatti értékről a háború kitöréséig 430 euróig emelkedett.
Ezek már olyan magas árak, amit a szegény országok nem tudtak volna megengedni.
Márpedig közülük többüknél a lakosság élelmezéséhez szükséges gabona nagyobb részét csak exportból tudták megoldani.
Azért azt is el kell mondani, hogy a márciusi árak kicsit túlhajtottak voltak, amit az is bizonyít, hogy júliusra a piacok lefele korrigáltak, mintegy 25-30 százalékkal olcsóbbá vált a gabona. A márciusi időszakban, illetve még azelőtt, az országok jelentős készletfelhalmozásba fogtak. Köztük is élen járt Kína, illetve Oroszország is exporttilalmat vezetett be, igaz, neki a szankciók óta amúgy is gond lett volna a szállítás megszervezése. Tulajdonképp
minden előrelátó ország, ahogy Magyarország is, igyekezett megőrizni legalább annyit a gabonából, amennyivel ki tudja elégíteni a hazai szükségletet.