A Köztársasági Statisztikai Intézet (Republički zavod za statistiku) legutóbb közzétett adatai alapján idén májusban 16,8 százalékkal többet kellett fizetni a kenyérért, mint a múlt év májusában, a húsért pedig 21,3 százalékkal. A gyümölcs egy év leforgása alatt 9,7 százalékkal lett drágább, míg a zöldségféle 15 százalékkal.
2021 decembere óta a fogyasztói árak átlagosan 5,6 százalékkal növekedtek. A legnagyobb drágulás a személyszállításban figyelhető meg, ahol csupán az áprilisi árakhoz képest májusban 2,5 százalékos drágulást jegyeztek. Azóta azonban az üzemanyag ára folyamatosan emelkedik, így májustól július elejével bezárólag mintegy 15-20 százalékkal kell többet fizetni az üzemanyagért, ami a szállítás költségeit, legyen szó személyi vagy teherszállításról, csak növelte.
Az európai polgárnak olcsó, a szerbnek drága
Az Eurostat adatai alapján, nem csak az élelmiszerek és szolgáltatások ára alakult a legkedvezőtlenebbül Szerbiában a régió többi országaihoz képest, hanem az elektronikai eszközökért is itt kell a legtöbbet fizetni a régióban, csak Izlandon és Norvégiában magasabbak az árak. Amíg az Európai Unió statisztikai hivatala arról számol be, hogy
az alkohol és a dohány ára Szerbiában az uniós átlag 68,5 százaléka, a ruházati cikkek és lábbelik ára pedig a 93 százaléka volt 2021-ben,
addig az országos statisztikai hivatal szerint az év eleje óta májusig az alkoholos italok ára 5,7 százalékkal nőtt, a dohányáruért pedig a múlt év decemberétől májusig 4,3 százalékkal kellett többet fizetni. A dohányáru júliusban is megdrágult, mégpedig a jövedéki adó emelése miatt (79,75-ről 81,25 dinárra, azaz 0,68 euróra emelték azt), és ettől a hónaptól 10 dinárral drágább a cigaretta is Szerbiában.
Az élelmiszerválság akár öt évre is elhúzódhat
Milan Prostran agrárgazdasági elemző a biznis.rs hírportálnak elmondta:
az élelmiszerárak globálisan 30 százalékkal emelkedtek.
Szavai szerint a viszonyítási adat valószínűleg évről évre alacsonyabb. Először is azért, mert az állam az árak egy részét ellenőrzés alatt tartja. Másrészt pedig, az EU-ban a gazdálkodók nagyon magas támogatásokat kapnak, így játszhatnak az árakkal és versenyképesek lehetnek. Vagyis az alacsonyabb ármegszabással teret nyithatnak maguknak a piacok felé, magasabb jövedelmet és a nagyobb tőkeforgalmat megvalósítva.