Parragh László néhány hete kijelentette, hogy 2023 januárjától léphet életbe az új kata. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke nem árult el részleteket a több mint 400 ezer vállalkozást érintő adónem változtatásáról. Parragh azzal érvelt, hogy azért van szükség a változásra, mert sok visszaélést tapasztalnak. A Makronóm által megkérdezett adószakértő, Böröczkyné Verebélyi Zsuzsanna elmondta, hogy ő
nem tartja visszaélésnek, ha egy adózó él a törvény adta lehetőségeivel, bár a kata reformjára szerinte is szükség van.
Mire számíthatnak a kisadózók?
„Egyelőre még nincs semmilyen konkrét információnk a változásokra, a médiának tett kijelentésekkel a kormány inkább csak ki akarja deríteni, hogy mi a szakma véleménye” – mondta el az Adónavigátor adószakértője.
Varga Mihály pénzügyminiszter a közelmúltban elmondta: az egyeztetések még tartanak, de
a kormány célja, hogy fenntartsák a kedvezményes adózás előnyeit.
Nagy Attila, a vállalatirányítási rendszerfejlesztéssel foglalkozó Számadó Kft. tulajdonosa is a változás mellett van, de a megszüntetést nem látja lehetőségnek, mivel ez ellentmondana annak a közösségi szintű elvárásnak, hogy csökkenjenek az adózók adminisztrációs terhei. „Sokféle módosítási javaslat, találgatás látott napvilágot, melyek szerint az adónem legfőbb előnye – az egyszerűsége – veszne el. Szakmailag éppen ezért nem gondoljuk támogathatónak azokat a javaslatokat, amelyek által az adózás komplexebbé, bonyolultabbá válna a jelenleginél” – mondta el a Makronómnak Harkai István, a Minősített Könyvelők Egyesületének (MINKE) elnöke.
„A katát semmi esetre sem indokolt megszüntetni, hiszen egy kedvező és alacsony adminisztrációjú, tömegesen alkalmazott adózási megoldás, stabil bevételt biztosítva a költségvetésnek, amely hozzájárult a gazdaság fehéredéséhez is. Vállalkozások százezrei használják és biztosítják az átlátható közteherviselést ebben a formában” – mondta el Perlusz László, a Válllakozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, aki szerint a kata megszüntetése felélénkítené a fekete gazdaságot.
A költségvetési tervezetben az indokok nem szerepelnek, de az jól látszik, hogy a katából várt állami bevétel 4,22 százalékkal csökkeni fog 2023-ban, míg a személyi jövedelemadóból várt összeg 30 százalékkal nagyobb, mint idén. Ez a változás azt sugallhatja, hogy sokan térnek majd át a katából a tételes személyi jövedelemadó vagy az átalányadó alá. Előbbi a szakértők szerint leginkább a mellékállásban és kisebb bevétel mellett működő vállalkozásoknak jelenthet valós alternatívát.