Oroszország rekordot döntött a szankciót számát illetően. Az eddigi éllovas Irán volt, mögötte messze lemaradva Szíria és Észak-Korea kullogott, de a háború kitörése óta az oroszok ezres nagyságrenddel utasították maguk mögé Iránt.
„A mi ügyünk”
A The Washington Post az Iránt sújtó szigorításokról és arról szemlézett, hogyan telnek egy szankciókkal agyonvert ország gazdasági mindennapjai. Az eredmény annyira nem is meghökkentő: Irán trükkök és pótmegoldások ezreit vetette és veti be a gazdasági korlátozások egyensúlyozására, természetesen óriási teret engedve a feketepiac lehetőségeinek. Nem is nagyon tud mást tenni.
A közel-keleti ország meglehetősen szorult helyzetben van. Némi halvány reménysugár látszódott, amikor 2015-ben megállapodott az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjával és Németországgal arról, hogy csökkenti atomtevékenységét, cserébe pedig a Nyugat fokozatosan feloldja a vele szemben hozott szankciókat. A dolog működőképesnek látszott, amíg Donald Trump 2018-ban egyoldalúan ki nem szállt az USA-val a szerződésből, egyben vissza nem állította a legdurvább gazdasági szankciókat. (Idén februárban az amerikai kormány némi engedményt adott, és szimbolikus jelleggel feloldott néhányat közülük.)
Richard Nephew, az USA iráni különmegbízottjának volt helyettese, aki ráadásul a szankciós területek szakértője, úgy fogalmazott: a szankciók kikerülése úgy történik, hogy még csak nem is lehet észrevenni.
Elmosódnak a határok, maga a kormány hoz létre fedőcégeket, különböző bűnözői csoportok asszisztálnak a pénzek tisztára mosásához és célba juttatásához, valamint az embargós olaj csempészéséhez.
Utóbbi esetben Irán művészi szintre emelte a tranzakciókat. Az iráni tankerek kifutnak a nyílt vízre, ahol egyszerűen átpumpálják az olajat egy ott várakozó másik hajóra, amely szintén olajat szállít, az így kapott hasonló összetételű, mégis eltérő egyvelegről aztán senki meg nem mondja, honnan származik, pláne úgy, hogy az új tankernek és az azt üzemeltető vállalatnak papíron már semmi köze nincs Iránhoz.
A trükk annyira működik, hogy Ebrahim Raiszi, Irán elnöke 2021-ben büszkén újságolta az állami tévében, hogy az amerikai olajszankciók ellenére megduplázták az olajexportot. Hogy ez pontosan mekkora mennyiség, azt nem tudni, mivel Irán nem közöl részletes adatokat a Trump-féle szankciók megszigorítása óta.
Pedig óriási igény lenne az iráni olajra az orosz ellenében, a BT öt tagja pedig hajlana a megállapodás megújítására, de az USA egyelőre merev álláspontot képvisel a szankciók tekintetében.