Később így értékelte:
„A legjobb üzlet, amit valaha csináltam”.
A fenti történetet érdemes megjegyezni, mert arról regél, hogy
akinek információi vannak egy gazdasági eseményről, az minden bizonnyal hasznot is húz belőle.
Azok, akik a szálakat mozgatják, óriási profitot termelnek a gazdaság manipulálásával a virágzó időkben, de ugyanannyit kereshetnek a válságos időszakokban is. Egyszerűen megvárják, amíg a gazdasági összeomlás befejeződik, és amikor a por leülepszik, felvásárolják a megmaradt vállalatokat a legalacsonyabb árakon. Addigra amúgy is már teljesen kikészül az átlagbefektető. Aztán amikor a gazdaság elkezd helyreállni, meglovagolják a következő jóléti hullámot.
Jeff Thomas azt a következtetést vonja le, hogy ezért, aki a gazdaság vezetői székeiben ül, az megérti, a legjobb, ha hamis jólétet teremt, majd annak összeomlását idézi elő, és az összeomlásból jókora hasznot húz.
Mire ez a felismerés az átlagos befektetőben felmerül, az leggyakrabban csak annyit tud mondani: „Nos, ha ez igaz, én így vagy úgy, de megégettem magam”. De ez csak akkor igaz, ha passzív szerepet vállal a gazdaság jövőjében.
Előnyös is lehet egy összeomlás
A mandarin nyelvben a „válság” szó egyben „lehetőséget” is jelent.
Azok, akik képesek megérteni ezt a kínai eszmefuttatást, óriási befektetési lehetőséghez jutnak. Felismerhetik, hogy a közelgő válság egyben lehetőség is.
Thomas szerint összeomlás lesz a részvény- és kötvénypiacokon. Ezek kétségtelenül deflációs események lesznek, amelyek az eszközárak zuhanását okozzák.
De ez nem feltétlenül jelent katasztrófát. A játéknak még nincs vége, de a válság kétségtelenül megváltoztatja a játékszabályokat.
Fontos szem előtt tartani, hogy
a valódi vagyon soha nem tűnik el, csupán gazdát cserél.
Thomas azt tanácsolja, hogy az új játékra való felkészülés érdekében, az összes vagy a legtöbb részvényt, kötvényt és kemény eszközöket, például ingatlanokat, még az összeomlás előtt likvidálni kellene.