Akkora a család, hogy elbírnak ennyi feladatot, vagy időközben vettek fel kívülállókat is?
A tanulókkal együtt összesen negyvenegyen vagyunk, de csupán nyolc olyan tagja van a cégnek, akik távolról sem a rokonaink. Harminchárman szegről-végről, unokatestvér unokaöcs, sógor, valamilyen formában rokonságban vannak a tulajdonosi körrel.
Van egyfajta hierarchia a családon belül, vagy mindenki egyenlő módon veszi ki a részét a napi operatív tevékenységből?
Az egyik sógorom, egyik testvérem és én vagyunk a tulajdonosok, egyenlő jogokkal, viszont nagyon nem egyenlő feladatkörökkel. Ez a vezetési szint, utána következnek a gyerekeink, közülük tizen dolgoznak a cégnél, ők teljesen egyenlő jogkörrel rendelkeznek. A feladatokat tudatosan osztjuk szét, mindenki azt kapja, amihez tehetsége van és kedvet érez hozzá. Ilyen tekintetben nincsen meg nálunk a hagyományos hierarchia.
Divatos manapság családi alkotmányról beszélni. Önök készítettek ilyet?
Nem, egyelőre jól működik nálunk a rendszer. Mindannyian nagycsaládban nőttünk fel, hoztuk magunkkal ezeket a készségeket.
Akadt olyan a családban, aki végül nem akart beállni az asztalosmunkába?
Igen. Senkit nem erőltettünk, voltak ketten vagy hárman, akik kipróbálták magukat a cégben, mielőtt képesítést szereztek volna, és végül úgy döntöttek, hogy az élet más területén fognak helytállni, egyébként sikerrel.
Összességében viszont elmondható, hogy nálunk apáról fiúra száll a szakma.
Nem kis segítség ez a működéshez, főleg most, amikor a cégek többségének gondot okoz a munkaerőhiány…
Igen, a sikeres működésünknek éppen az a kulcsa, hogy nagycsaládjaink vannak, és a rokonságunk betagozódott a cégbe. Egyébként próbálunk felvenni alkalmazottakat, hogy bővítsünk, de tény, hogy a kézműves munkaerő nem áll sorban az üzletek előtt.
A Makronóm Intézet az évtized nyerteseit kereste, és csakugyan, a hazai gazdasági élet pezsgőbb lett ebben az időszakban. Mint az évtized egyik nyertese mit gondol, minek köszönhető ez?
Nem vagyok közgazdász, de azt gondolom, hogy a magyar gazdaság jobban teljesített. Több pénz maradt a középosztálynál,
volt egyfajta teremtő vágy az emberekben, hogy lakást vegyenek, felújítsanak, szebbé tegyék a környezetüket.