A haza védelmében
A kormányfő ráfordult a 2026-os választásokra, folyamatosan apadó jobboldali szavazóbázisát ezzel a bejelentéssel is meg kívánja tartani.
Úgy tűnik, a szakértők javaslata célba ért: Korea kormánya új vízumrendszeren dolgozik.
Ahogyan a Makronóm is megírta, az utóbbi években nyilvánvalóvá vált, hogy a világ legsúlyosabb mértékben elöregedő társadalma nem lesz képes fenntartani szociális ellátórendszerét a külföldi munkaerő jóval nagyobb arányú beáramlása nélkül.
A szakértők szerint a probléma orvosolható, ha a kormány nagyobb figyelmet fordít a bevándorlók integrációjára – hiszen csak így tartható fenn az ország gazdasági fejlődése.
A kormány mondhatni hallgatott a szakértőkre: úgy döntött, rendbe hozza a külföldiekre vonatkozó vízumpolitikáját annak érdekében, hogy több magasan képzett szakembert vonzzon külföldről, így kiküszöbölheti a népességcsökkenés okozta problémákat.
A pénzügyminisztérium szerint kifejezetten a különleges képességű külföldi szakemberek számára kiadott E-7-es vízumot terjesztik ki, hogy több magasan képzett külföldi munkavállalót vonjanak be a technológiai és tudományos ágazatokba.
„Az E-7 vízum jelenleg 86 szakmára vonatkozik, és ezeken felül
most elérhetővé válik a csúcstechnológiai iparágak szakemberei számára is,
kivéve az egyszerű fizikai és adminisztratív munkásokat” – mondta a pénzügyminisztérium egyik tisztviselője a The Korea Timesnak.
A kormány azt is tervezi, hogy csökkenti a kizárólag a helyi kis- és középvállalkozásoknál dolgozó külföldi állampolgárságú munkavállalók számára kiadott vízumok jövedelemszintre vonatkozó feltételeit, hogy a kisvállalkozások hatékonyabban alkalmazhassanak hozzáértő külföldi munkavállalókat. A jelenlegi vízumrendszert gyakran érte olyan kritika, hogy a megkövetelt jövedelemszint túl magas a kisvállalkozások számára, és csak a nagyvállalatok engedhetik meg maguknak, hogy megfeleljenek az előírt szintnek.
Ezen túlmenően a kormány egy új vízum bevezetését is tervezi, melynek célja a regionális fejlődés támogatása és a külföldi munkavállalók ezekben a régiókban való letelepedésének ösztönzése. A vízum a regionális felsőoktatási intézményekben tanuló külföldi diákok számára lesz elérhető, az egyes régiók vállalkozásaival együttműködve.
A kormány célja továbbá, hogy hosszú távon bővítse a vízumkvótát a nem szakképzett külföldi munkaerő számára.
„A gazdaságilag aktív népesség száma Koreában folyamatosan csökken – a kormány pedig úgy kezelné a problémát, hogy idősebbeket, nőket és külföldi munkavállalókat foglalkoztat, ezáltal hosszú távon nem sérül az ország növekedési potenciálja” – magyarázta a tisztviselő.
A tervek szerint a pénzügyminisztérium az új vízumpolitika konkrét részleteit – a külföldi állampolgárságú lakosokra vonatkozó átfogó kormányzati politikával együtt – az idei év második felében fogja bejelenteni.
Borítókép: MTI/EPA/Tannen Maury