Segélyért bármit: nyugat felé nyitnak a vademberekként megbélyegzett tálibok
2022. május 29. 07:22
Bár sokak szerint a tálibok igazi „vademberek” és lehetetlen modernizálni a gondolkodásukat, egy amerikai történész szerint Amerika is felelős a sikertelen integrálási programért.
2022. május 29. 07:22
p
1
5
7
Mentés
Vademberekként kezelik a tálibokat, de úgy tűnik, az USA is hibázott
2001-ben a The Atlantic amerikai magazin azt állította, hogy a tálibok „középkori elbutítási programja” indokolta az amerikaiak afganisztáni inváziójának támogatását.
A hadjárat csúcspontján Erik Prince, a Blackwater vezérigazgatója a tálibokat „barbároknak” nevezte, akik szerinte „úgy gondolkoznak, mintha a középkorban élnének”.
Prince véleményét egy évtizeddel később politikusok és tábornokok is osztották, a tálibokat „degenerált vadembereknek” és „fosztogató középkori vallási szektának” nevezték.
Három hónappal ezelőtt a Közel-Keleti Intézet arra a következtetésre jutott, hogy
bár az USA megpróbálta a társadalomba integrálni a tálibokat és modernizálni a gondolkodásukat, kudarcot vallottak
– a „középkori gondolkodásuk ugyanolyan merev maradt”, mint amilyen mindig is volt – adta hírül a Palladium hírportál.
Carter Malkasian történész és az Afganisztánban dolgozó amerikai katonai parancsnokok egykori tanácsadója szerint a sikertelenség az USA hibája is. A történész szerint már a Bush-kormányzat is elutasító volt – 2001 és 2003 között – a magukat megadni készülő tálibokkal szemben,
az afgán csapatoknak pedig nem biztosított elegendő forrást a tálibok kiűzéséhez.
Az Obama-kormányzat a kritikus 2015-ös évben korlátozta az amerikai légierő alkalmazását, a Trump-kormányzat pedig nem tartotta stabilan az afgánok számát a tárgyalóasztalnál, így ezzel megszüntette az amerikai diplomaták egyetlen beleszólási lehetőségét az ügybe.
A nyugati nyitáson dolgoznak a tálibok
Na de miért is olyanok a tálibok, amilyenek?
„A tálibok ideológiája alapvetően abból indul ki, hogy a rendszer, amit képviselnek globális, istennek tetsző emberi szerveződési forma, amelynek mindenhol el kell terjednie” – derül ki a Makronóm korábbi interjújából, amelyben Háda Bélával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársával beszélgettünk.
Bár az USA „jóindulatáért” nem voltak hajlandóak változtatni a tálibok, úgy tűnik, hogy a segély már elég motiváció számukra.
Háda Béla szerint a tálibok nyitni akarnak a nyugat felé, jelenleg a segélyek újraindítását akarják elérni – ezt azonban a nyugati világ feltételekhez, többek között a kábítószerpiac visszaszorításához köti – így a tálibok visszaszorították a máktermesztést.
Háda Béla továbbá arról is beszélt, hogy az ígéretek ellenére a nők helyzete romlik a tálib uralom alatt.
„A tálibok részéről taktikai lépés volt, hogy megígérték, nem veszik el újra a nők jogait, aztán fokozatosan mégis megtették. A vezetésen belül egyébként vannak viták a radikálisabb és a nemzetközi közösség elvárásait jobban figyelembe vevő csoportosulás között, amelyeket általában a frakciók egymásnak tett engedményeivel oldanak fel. A nők háttérbe szorítása valószínűleg egy ilyen alkunak a része” – állítja a szakértő.
Egy afgán nő vallomása: A tálib megszállás óta mindenemet elveszítettem
A Brut. egyik februári videója bemutatja, hogy valójában félelemben élnek az afgán nők a tálib megszállás óta.
A videóban szereplő – eltakart arcú – nők arról számoltak be, hogy a szépségszalonokon kívül nem dolgozhatnak – ott is csak azért, mert a férfiak nem érhetnek a nőkhöz, ezért kénytelenek nőket alkalmazni.
„Mióta megérkeztek a tálibok, a gazdaság összeomlott, így kevesebb vendégünk van a korábbi időszakhoz képest” – meséli a Brut. videójában egy szépségszalonban dolgozó afgán nő.
A tüntetések szervezői leszögezték: nem akarják, hogy „megismétlődjön, ami a Nyugat-Európában történik - bűnözés, káosz és a nemzeti identitás elvesztése”.
Bár a látványos diplomáciai gesztusok mögött jelenleg kevés konkrétum áll, a koordinált fellépés lehetősége – például Ukrajnában – már most fokozza a nyugati világ nyomásérzetét.
Ha Kijevnek nincs szerencséje, úgy járhat, mint az F-16-os vadászbombázókkal, amelyeknek zömmel leselejtezett, korábbi változatait adták az USA NATO-szövetségesei
Kína rekordot döntött a globális megítélésben: megelőzte az Egyesült Királyságot miközben az USA megtorpant, Európa pedig egyre kevésbé tud érvényesülni a nemzetközi versenyben.
A keresztény realizmus azt jelenti, hogy reálisan látjuk a bukott világot, amelyben élünk, szemben az idealizmussal, ami forradalmi – mondta a Mandinernek Eric Patterson amerikai politológus. Interjúnk.
Nincs itt semmi látnivaló.
Mikor a SZU megalakult, és ezerszámra deportálták és végezték ki az embereket, mindent államosítottak, igazi tálib uralom alakult ki.
Egyik oldalról volt a fehérek harca, akik megpróbálták a szovjeteket kipenderíteni - de az USA már akkor boltolt leninékkel, az elzabrált műkincseket, aranyat cserélgették búzára, gépekre, és segítettek a gyárakat felépíteni, üzemeltetni. Mikor közben verbálisan nagy szovjetellenesek voltak, és "támogatták" a fehéreket.
Amúgy H. Ford, aki később Hitlernek is nagy csodálója volt, a lenin szu-val is jó üzleteket kötött.
És annak idején az iszlám állammal is megtalálta az usa a közös üzleti lehetőséget.
Pont a tálibokkal ne tudnának üzletelni?