Magyarország helyzetének értékeléséhez érdemes megvizsgálni, honnan indultunk. Mivel a 2010-ben hatalomra kerülő jobbközép kormány számos területen változtatott a gazdaságpolitikán és az adórendszeren, így az összevetés bázisévének egyértelműen 2009 választása adja magát. Az Eurostat adatai szerint ekkor csupán három országban, Bulgáriában, Lettországban és Romániában kerestek kevesebbet a jól képzett munkavállalók, mint Magyarországon. A most már mögöttünk álló szlovákok 2009-ben még 25 százalékkal többet vásárolhattak a jövedelmükből, mint a magyarok, a portugálok 69 százalékkal voltak előttünk, a görögök pedig közel 2,5-szer annyit kerestek, mint a magyarok.
De jelentősen javult a magasan képzett magyar munkavállalók relatív helyzete az előttünk álló országokhoz képest is.
A ma nálunk mindössze 3 százalékkal jobban kereső szlovének is még 50 százalékkal jobb helyzetben voltak 2009-ben. 12 évvel ezelőtt az olaszok több mint 120, a spanyolok több mint 140 százalékkal többet kerestek, mint a magyarok, ma viszont már csupán 30 százalék az előnyük hozzánk képest. Az osztrákok jövedelme 190 százalékkal volt a magyaroké felett 2009-ben, 2021-re ez az előny 80 százalékra apadt.