Amerikában sincs másképp, a gazdálkodók közvetlen költségeit, beleértve a műtrágyát, növényvédő szereket, magvakat, szárítást, tárolást és biztosítást, 1265 dollárra becsüli az Illinoisi Egyetem 2022-re hektáronként, szemben a 2020-as 966 dolláros költséggel. Ez körülbelül harmadával nagyobb költséget jelent.
A terméstől függően a műtrágyák a gazdaság ráfordítási költségeinek 10-20 százalékát tették ki. A magasabb gabonaárak részben ellensúlyozzák a magasabb kiadásokat ebben az évben, bár ez kérdéseket vet fel a jövőbeni költségszerkezettel kapcsolatban, mert előfordulhat, hogy csökken majd a gabona ára.
Ha a műtrágya ára megtöbbszöröződik, és mellette a gabona ára is megduplázódik, a gazdálkodók még továbbra is jól járnának, de egyéb bemenő költségek is drasztikusan emelkedtek. Így ez leronthatja a várt nyereséget.
Az Illinoisi Egyetem közgazdászai 682 dolláros hozamot becsülnek hektáronként az Illinois középső részén található, magas hozamú gazdaságokban termesztett kukorica és 491 dollárt hektáronként a szójabab esetében.
Németországban Nyugat-Pomerániában a jelenlegi termelést még mindig gazdaságilag életképesnek minősítették, legalábbis az idei szezonban. Ők úgy számolták, hogy mintegy 500 euróval lesz több a műtrágyaköltség hektáronként és körülbelül 700 euróval több a gabonából származó bevétel.
Most mindenki szerint nagyon magas költségszinten vagyunk, és valószínűleg marad a magasabb árszint a következő néhány évben, mert az ukrán helyzetnek több éves mellékhatásai lesznek. Mivel a nyersanyagpiaci ármozgások valószínűleg tovább folytatódnak, és nem valószínű, hogy az input árak csökkennek, a gazdálkodóknak, az iparnak és a fogyasztóknak az új költségstruktúrákhoz, új volatilitásokhoz, új árszintekhez kell alkalmazkodniuk.
A műtrágya az új arany – mit lehet tenni a magas műtrágyaköltségek ellen?
Műtrágya nélkül nem megy. Legalábbis a gabona és más termények magas terméshozama és minőségi vesztesége nélkül. A gabonaárak még mindig olyan magasak, hogy a szükségletalapú műtrágyázásra tett erőfeszítés még mindig megéri. Viszont a gazdálkodónak előlegben ki kell fizetnie mindezt, mielőtt láthatná a gabonájából származó bevételt.
Így minden gazdálkodó likviditási igénye drasztikusan megnő, és a 2023-as termesztési év kiinduló helyzete pedig még kedvezőtlenebbnek mutatkozik.
Várhatóan a következő évben olyan növényeket, mint a napraforgót és a mustárt jobban bevonhatják a vetésforgóba, mivel ezek nem annyira nitrogénigényesek, mint a búza vagy a repce.