Európai vs. kínai autógyártók: Teljes leválás vagy még szorosabb összefonódás?
Kína azonban olyat tett, amit minden értelemben el kell ismerni.
Adó- és illetékcsökkentéseket jelentett be szerdán Rishi Sunak brit pénzügyminiszter a gyorsuló infláció és az ukrajnai háborúból eredő negatív gazdasági hatások enyhítése végett.
Sunak a londoni alsóházban tartott, gazdasági-költségvetési helyzetértékeléseket és előrejelzéseket is tartalmazó szokásos tavaszi beszámolójában közölte, hogy az üzemanyagok adója már szerda estétől literenként 5 pennyvel (22,40 forinttal) csökken.
A brit pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy ez az eddigi legnagyobb üzemanyagadó-csökkentés a brit gazdaságtörténetben. Hozzátette: a kormány az utóbbi húsz évben mindössze másodszor csökkenti az üzemanyagok adóját.
A brit statisztikai hivatal (ONS) néhány órával Sunak felszólalása előtt közölte, hogy februárban 6,2 százalékkal, harminc éve nem mért ütemben emelkedett a tizenkét havi nagy-britanniai infláció, és ebben jelentős szerepük volt a rekord üzemanyagáraknak.
Az ONS kimutatása szerint a motorbenzin februári kiskereskedelmi átlagára literenként átlagosan 1,476 font (661 forint) volt az egy évvel korábbi 1,202 font után.
A dízelüzemanyag literje a múlt hónapban átlagosan 1,517 fontba (680 forintba) került.
A statisztikai hivatal kiemelte, hogy a közlekedéssel összefüggő fogyasztói költségek emelkedése önmagában 1,26 százalékponttal járult hozzá a tizenkét havi februári inflációs ütemhez.
Rishi Sunak pénzügyminiszter szerdai parlamenti beszámolójában közölte, hogy
és az idén várhatóan 5 milliárd font (2240 milliárd forint) megtakarítást jelent a lakosságnak és az üzleti vállalkozásoknak.
Sunak bejelentette azt is, hogy júliustól a jelenlegi 9500 fontról 12 570 fontra (5,6 millió forintra) emelkedik az az éves kereseti határ, amely alatt a munkavállalóknak nem kell társadalombiztosítási hozzájárulást fizetniük.
Ez ugyanaz az éves jövedelmi összeg, amely alatt személyi jövedelemadót sem kell fizetni Nagy-Britanniában, vagyis
Rishi Sunak elmondta: ez 30 millió ember számára összesen 6 milliárd font adócsökkentésnek felel meg.
A pénzügyminiszter bejelentette azt is, hogy a jelenlegi parlament 2024-ig tartó mandátumának vége előtt a kormány a most érvényes 20 százalékról 19 százalékra csökkenti a személyi jövedelemadó alsó kulcsát.
Sunak elmondta: a kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő és a felelős költségvetési politika felett őrködő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) szerint még nem lehet megítélni, hogy az ukrajnai háború milyen hatással lesz a brit gazdaságra, mivel a kilátásokat szokatlanul nagy bizonytalanságok terhelik.
A testület előzetes prognózisa ugyanakkor az idén 3,8 százalékos, jövőre 1,8 százalékos, az utána következő három évre 2,1, 1,8 és 1,7 százalékos növekedési ütemeket vár a brit gazdaságban.
A hazai össztermék (GDP) arányában mért nettó államadósság-ráta ugyanakkor a bejelentett adóintézkedések és a nyomott növekedési kilátások ellenére a jelenlegi pénzügyi évre várható 83,5 százalékról 79,8 százalékra csökken a 2026-2027-es pénzügyi évben az OBR várakozása alapján, közölte szerdai beszámolójában a brit pénzügyminiszter.
(MTI)