Az iráni nyersolaj kínai importja idén az egekbe szökött, annak ellenére, hogy a szankciók végrehajtása esetén Washington elzárhatja a szankciósértőket az Egyesült Államok gazdaságától.
Ez nem nagyon hatja meg Kínát, ugyanis a világ vezető olajimportőre azután pörgette fel vásárlásait, hogy Teherán és a világhatalmak között újraélesztették a 2015-ös nukleáris megállapodás felújításáról folyó tárgyalásokat, és megvan a remény, hogy megszüntetik az iráni olajexportra vonatkozó amerikai szankciókat.
Az iráni olaj visszatérése enyhíthetné a szűkös globális készleteket és lehűtené a kőolaj árát, amely az orosz inváziót követően a csúcsokat ostromolja.
Kutatók három tanker nyomkövetője alapján próbálták megbecsülni a kínai importot. Eszerint az import januárban elérte a napi 700 000 hordót, meghaladva a kínai vámhatóság által 2017-ben jegyzett 623 000 hordó/napi csúcsát. Ezután, 2018-ban Donald Trump volt amerikai elnök újból szankciókat vezetett be az iráni olajexportra.
Az USA tudtával sérti meg Kína az Irán elleni szankciókat
Az egyik nyomkövető becslése szerint, november-decemberben a kínai behozatal átlagosan napi 780 ezer hordó volt Iránból
A rekord mennyiségű iráni olaj kínai vásárlása azt is jelentheti, hogy a szankciók feloldása után Teherán korábbi vásárlói, például az indiai és európai finomítók számára kevesebb készlet áll majd rendelkezésre, amennyiben az iszlám köztársaság folytatni tudja az olajexportot.
A Reuters szerint, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője elmondta, hogy
Washingtonnak tudomása van Kína iráni olajvásárlásairól, és Pekinggel is megtárgyalta a témát.
A vásárlók nagy része független kínai finomítók közül kerül ki, akik kihasználták, hogy hordónként 5 dollárral a Brent ára alatt tudtak vásárolni.
A Petro-Logistics tanácsadó cég, amely nyomon követi az olajpiacot, azt nyilatkozta, hogy Irán teljes kőolajexportja decemberben napi egymillió hordó fölé emelkedett, ami három év óta a legmagasabb érték.
„Irán olajexportja hónapról hónapra többnyire Kínába irányul, gyakran bonyolult útvonalakon és átrakodásokon keresztül, kisebb mennyiségben pedig Szíriába" - mondta Daniel Gerber vezérigazgató.
Az ukrán válság miatt a Brent hordónkénti ára jóval 100 dollár fölé került, ami valószínűleg erősebb tárgyalási pozíciókat ad Iránnak. Biden elnökre az infláció megfékezése miatt komoly politikai nyomás nehezedik, és a középtávon is megmaradó magas gázárak fogékonyabbá tehetik a nyugati politikusokat az olajárak leszorításával kecsegtető megállapodásra. Pénteken az Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik magas rangú tisztviselője azt nyilatkozta, hogy már csak napok vannak hátra, hogy lezárják az Irán és az Egyesült Államok közötti fennmaradó nézetkülönbségeket az alkuhoz.
Bár úgy tűnik, hogy az USA meg fogja büntetni azokat az országokat, amelyek megsértik a szankcióit, de Kínához nem mer hozzányúlni, mivel túlságosan fél egy további eszkaláció kialakulásától.