Bekeríthetik az ukrán hadsereg csapatait Donyeckben
Eljöhet az első valódi áttörés az oroszok számára.
Az amerikai MSNBC portálon jelent meg egy meglepő véleménycikk, amely szerint Oroszország ukrajnai inváziója valószínűleg megelőzhető lett volna.
Az amerikai MSNBC portálon jelent meg egy meglepő véleménycikk, amely szerint Oroszország ukrajnai inváziója megelőzhető lett volna, ha az USA és a NATO kemény diplomáciát folytatott volna, de kompromisszumra törekedve. A cikk szerint rengeteg professzor figyelmeztetett, hogy vagy a tárgyalóasztalnál, vagy a harcmezőn zajlik majd a viták rendezése Amerika és Oroszország között.
A február 24-i csütörtöki invázió kezdete óta az Oroszország indítékaival kapcsolatos uralkodó főáramú narratíva nagyrészt egy egyszerű hollywoodi-jellegű történetre korlátozódik. Ez azt a mesét hiteti el, hogy
és meg akarja ölni ott az embereket, hogy feltámassza a Szovjetuniót.
Az MSNBC politikai írója, Zeeshan Aleem azonban egy realista véleménycikkben hamisnak tartja az öncélú, a tömegeknek szánt washingtoni narratívát.
Aleem egy sokkal összetettebb és árnyaltabb valóságot rajzol meg, emlékeztetve a közvéleményt arra, hogy azok a vezető diplomaták és amerikai tisztviselők, akik az 1990-es években az európai biztonsági rendről szóló posztszovjet tárgyalásokat felügyelték Oroszországgal, pontosan tudták, hogy ha a NATO valaha is Oroszország határaiig bővülne, az öngyilkosság lenne. Már évtizedekkel ezelőtt megjósolták, hogy egy ilyen forgatókönyv háborút váltana ki.
A politikai kapcsolatok professzora és tudósa,
Az MSNBC nemrégiben megjelent írása több kutatóra és amerikai államférfira hivatkozva egy olyan háborúról ír, amely könnyen elkerülhető lett volna.
Az, hogy az ukrán NATO-státusz kérdésével a Nyugat nem foglalkozott, amikor Putyin jelezte, hogy komolyan gondolja az inváziót, hiba volt. Talán kegyetlenségnek hangzik, ha azt javasoljuk, hogy Ukrajnát akár ideiglenesen, akár véglegesen el lehetne tiltani attól, hogy belépjen egy olyan katonai szövetségbe, amelyben egyébként szeretne részt venni, írja a cikk, amely szerint ennél is kegyetlenebb, hogy
mint leendő NATO-taggal anélkül, hogy valaha is kötelezettséget vállalna a védelmére.
Végül is, mutat rá a cikkíró, rendkívül valószínűtlen volt, hogy Ukrajna NATO-taggá válhatott volna, mivel az 5. cikkely értelmében minden potenciális tagnak rendelkeznie kell a saját határai feletti ellenőrzéssel, de a 2014 óta dúló konfliktus miatt már ez önmagában is kizárná Kijev csatlakozását.
Azonban sem Brüsszel, sem Washington nem volt érdekelt abban, hogy arcvesztést szenvedjen el vagy bármilyen szintű engedményt tegyen Moszkvának. Most emiatt az ukránok mérhetetlenül szenvednek, miután éveken át ígérgették nekik a NATO-hoz vezető utat.
„A nyugati kormányok vágya volt, hogy ne veszítsék el a hitelességüket azzal, hogy kompromisszumot kötnek Oroszországgal”, mondta Anatol Lieven, a Quincy Institute for Responsible Statecraft vezető kutatója. A szakértő szerint egyértelmű
és őszintén beismerni, hogy ez a projekt már nem életképes, ehelyett manipuláltak és hitegettek, téves, semmibe vezető utat rajzolva fel Ukrajna számára.
Az MSNC véleménycikke további meglepő állításokat tartalmaz egy korábbi magas szintű CIA-elemzőtől. „A választás, amellyel Ukrajnában szembesültünk – és itt szándékosan múlt időt használok – az volt, hogy Oroszország a tárgyalóasztalnál vagy a csatatéren vétózza meg a NATO ukrajnai szerepvállalását”, nyilatkozta George Beebe, a CIA volt Oroszország-elemzési igazgatója.
A CIA-s Beebe szerint
„mi úgy döntöttünk, hogy a vétó a harctéren történjen,
remélve, hogy Putyin vagy visszafogja magát, vagy a katonai művelet kudarcot vall.”
A cikk még hosszan sorolja azokat a szakértőket, köztük Thomas Friedmant, akik szerint a hidegháború utáni időszak leginkább elhibázott projektje volt a NATO terjeszkedése keleti irányban.
(Címlap: MTI/EPA/Sztepan Franko, MTI/EPA/Abaca pool/Yuri Gripas)