Különös tekintettel lesznek mindenek előtt az ukrán háború miatti bizonytalanságokra, az államok közötti árucsere-forgalomra és a geopolitikai feszültségekre, hiszen mindezek már megmutatkoztak az energiahordozók, a mezőgazdasági termények és a fémek árának emelkedésében.
A Szerb Nemzeti Bank a napokban kiadott közleményében rámutatott, a globális gazdasági növekedés kilátásai egyre bizonytalanabbak, az energiahordozók, az élelmiszer és a fémek további drágulása komoly veszéllyel fenyeget, hiszen a tervezett inflációs nyomás egyre nagyobb és időben is elhúzódhat. A világ vezető pénzintézetei, az amerikai FED, vagy az Európai Központi Bank döntései pedig jelentős hatással lehetnek a feltörekvő országok, így Szerbia gazdaságára is.
Szerbiában az évközi infláció januárban 8,2 százalékos volt,
amit már akkor is mindenekelőtt az élelmiszer és az energiahordozók árának emelkedése okozott. A legutóbbi, februári, középtávú előrejelzés szerint márciustól az infláció csökkenő irányt mutat, igaz az előrejelzés az orosz–ukrán háború kitörése előtt született, ezért, mint arra az NBS közleményben rámutat, számítani lehet arra, hogy a tervezett infláció némileg módosul, de komolyabb kilengésekkel nem számolnak, ugyanis a történéseket a központi bank a devizaárfolyam stabilan tartásával kívánja ellensúlyozni.