Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Kína új, inkluzív társadalmat szeretne építeni, csökkentve az egyenlőtlenségeket, és ehhez akár a legfelsőbb vezetőket is beáldozza.
Hszi Csin-ping elnök „Közös jólét” elnevezésű akciója elfogta a Kínai Kommunista Párt (KKP) egyik tisztviselőjét, aki kenőpénzeket fogadott el, így a vádak szerint részt vett a „tőke rendezetlen terjeszkedésében”. „A hivatali hatalommal való visszaélés nemcsak gyakori, hanem elengedhetetlen a kínai gazdaságban, ahol a kormányhoz fűződő kapcsolatok gyakran gazdasági hatalomhoz vezetnek” – írja a ZeroHedge blog.
A kínai elnök a korrupcióellenes kampány mellett lecsapott már az ország legnagyobb technológiai cégeire, megszüntette a magántanár-ipart, korlátozta a kiskorúak videojátékozással töltött idejét, sőt még az LMBTQ-tartalmakat és azok készítőit is korlátozta, mert szerinte puhánnyá teszik a kínai fiatalokat. Sok kínai még mindig azon tűnődik, hogy Hszi elnök „közös jólétre” irányuló törekvései hogyan befolyásolják majd az életüket. Az elnök igyekezett megnyugtatni őket, mondván
a „monopolistáktól” és más „gazdasági élősködőktől” elkobzott pénzt a közjóra fordítják majd, különösen Kína elmaradott vidéki területein.
A Bloomberg arról számolt be, hogy a korrupciós vádak miatt a kommunista pártból kizárt politikus nem más, mint Zhou Jiangyong, az Alibaba szülővárosának, Hangzhou-nak egykori párttitkára.
A korrupciós esetről szóló jelentések azt állítják, hogy az Alibaba kenőpénzt fizetett a politikus testvérének, így a cég tisztességtelen előnyhöz jutott, a politikus családja pedig pénzhez.
A kínai Központi Fegyelmi Ellenőrző Bizottság (CCDI) közleményt adott ki a tisztviselő leváltásáról:
„Zhou Jiangyong elvesztette eszméit és hitét.
Titokban ellenezte a központi kormány terveit, összejátszott a tőkével, támogatta a tőke rendezetlen terjeszkedését, babonás tevékenységet folytatott,
és szándékosan ellenállt a vizsgálatoknak” – közölte a Központi Fegyelmi Felügyeleti Bizottság.
Kína először kitermelte a saját oligarcháit, hogy még több vagyont oszthasson szét a szegényei közt
Kína tavaly február óta sorra támadja saját technológiai óriásait, s hoz drasztikus szabályozási lépéseket, melyek következtében a legnagyobb vállalatainak összértéke közel 1000 milliárd dollárral csökkent.
A lépések első ránézésre talán ellentétesek a high-tech és tudás alapú növekedési tervekkel. Mégis, a piacok eddigi alulszabályozott jellege nyomán hangsúlyos gazdasági érvek emelhetők ki. Emellett a kérdéskört még tovább árnyalja, hogy az ország az utóbbi évtizedben bár gyors növekedése okán a világ második legnagyobb nagyhatalmává nőtte ki magát, a társadalmon belüli egyenlőtlenségek szintje drasztikusan megemelkedett. Mindezt pedig a kínai vezetés az utóbbi időben egyre kevésbé tolerálja.
A pártvezetés a „közös jólét” koncepciójára építkezve igyekszik megvalósítani a szocialista elveken nyugvó társadalmi egyenlőséget. Ebben fontos szerepet játszhat a jelenlegi szabályozási hullám is, mely az állam redisztribúciós tevékenységével kiegészülve járulhat hozzá a fenti célokhoz – mutatott rá korábban a Makronóm.
Az ügyet a „rendezetlen tőkés ügyek” csoportjába sorolják a kínai hatóságok.
Zhou nem az egyetlen tisztségviselő volt, akit korrupciós vádak miatt kizártak a pártból: A CCDI közölte, hogy He Hszinghsziangot, a Kínai Fejlesztési Bank volt alelnökét is kizárták „súlyos” törvénysértésekért, köztük a pénzügyi jóváhagyási jogokkal való visszaélésért, ami „jelentős kockázatokat” és „hatalmas veszteségeket” okozott az országnak.
A korrupcióellenes hatóság bejelentette, hogy a korrupció és a „monopolhelyzetben lévő” vállalkozások elleni vizsgálat során az országban le fog csapni a „rendezetlen tőkebővítésre”. A CCDI szerint erőfeszítéseket tesznek majd a „hatalom és a tőke közötti kapcsolat megszakítására”.
„Ne mutassanak kegyelmet azokkal szemben, akik politikai bandákba, kis körökbe és érdekcsoportokba tömörülnek a párton belül, és szigorúan neveljék, irányítsák és felügyeljék a fiatal kádereket”
– nyilatkozta a hatóság.
Vélhetően Kína legfőbb vezetőinek családtagjai, akik közül sokan családi kapcsolataiknak köszönhetően robbanásszerűen meggazdagodtak, nem aggódnak túlságosan. Elvégre a KKP kiutasította azokat a külföldi riportereket, akik Hszi elnök családtagjainak vagyonáról mertek beszámolni.
Borítókép: MTI/AP/Ng Han-kuan (szerk.)