A gazdaságpolitika lehűtheti az inflációt, és megakadályozhatja a gazdaság túlmelegedését, vélik a szakértők. De amikor a kínálati korlátok felelősek a magasabb inflációért egy olyan időszakban, amikor a gazdaság még nem tért vissza a teljes kapacitásra,
nehéz döntést kell hozni: vagy magasabb infláció mellett élni, vagy csapást mérni a gazdasági tevékenységekre a teljes kapacitás elérése előtt.
A nettó-nulla átállás további inflációt okozhat
A BlackRock egyik érdekes víziója, hogy
a nettó nulla károsanyag-kibocsátásra való átállás hasonlítani fog a jelenlegi elhúzódó újraindításhoz.
A nettó nullára való átállás olyan lesz, mint egy évtizedeken át húzódó újrakezdés, amely új kínálati korlátokat hoz magával, amelyek felpörgetik az inflációt. Az átállás költségei különböző módon tükröződhetnek: szén-dioxid-adók, szabályozások vagy egyszerűen csak a fogyasztók úgy döntenek, hogy többet fizetnek az éghajlati károk elkerülése érdekében.
Szerintük a fogyasztói árak akár 4 százalékkal is emelkedhetnek a 2030-as évek elejére, ha minden többletköltséget a fogyasztókra hárítanak. A zökkenőmentes, egyenletes átmenet minden évben 0,4 százalékponttal növelné az inflációt.
Miközben Kína a szénfelhasználás csökkentésével igyekezett csökkenteni a kibocsátást, a földgáz iránti megnövekedett kereslete drasztikusan megemelte az árakat, ami felpörgette az inflációt a fejlett gazdaságokban és kínálati korlátokat teremtett.
Az energiaköltségek növekedésével jellemzővé válnak az egész gazdaságra kiterjedő ellátási korlátok. A nagy eltolódások az ágazatok között szűk keresztmetszeteket okoznak a kínálatban. Mindkettő növelni fogja az inflációt, mint ahogy az újraindításkor.
Véleményük szerint a fokozatos, rendezett átmenet az az út, amely a legmérsékeltebb inflációt okozza. Azért hozzáteszik: akár csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást, akár nem, a klímaváltozás növeli majd az inflációt. Ugyanis a klímavédelem hiánya a globális hőmérséklet emelkedését, az extrém időjárási események gyakoribb előfordulását, nagyobb gazdasági károkat jelentene.
A globális trendek növelik az ellátási gondokat
A BlackRock figyelmeztet arra is, hogy
a globális ellátási láncok újratervezése és a népesség elöregedése hatni fog Kínára, és ez csökkenti a Kínából származó olcsó import kínálatát a fejlett piacokon.
A kínai lakosság idősödése azt is jelent, hogy Kína többet fogyaszt abból, amit megtermel, ami tovább csökkenti a világ többi részén az árukínálatot. A fejlett piacok valószínűleg magasabb költségekkel fognak szembesülni, és több helyi forrást kell beszervezniük.