A globalizáció korábban nem okozott inflációt
Az infláció rövidtávú ingadozásainak előrejelzése rendkívül nehéz – ha azonban az inflációt jelentős mértékben befolyásoló globalizáció alakulását nézzük, a hosszú távú inflációs trendek pontos előrejelzése valamivel könnyebb, véli John Manzella közgazdász.
Az International Policy Digest portálon megjelent elemzésében a világhírű szerző kiemeli, hogy a távközlés, a szállítás és a pénzügyek fejlődése a nemzeti piacok integrációjához vezetett a kereskedelem és a befektetések révén és így a globalizációként ismert folyamat emberek millióit emelte ki a szegénységből és jelentősen javította sok amerikai életszínvonalát.
A közgazdász kiemeli, hogy mindez különösen jól jött a szellemi tulajdonban gazdag termékeket és szolgáltatásokat előállító amerikai vállalatoknak, valamint a magas tudással rendelkező amerikai munkavállalóknak – azonban
a globalizáció új kihívások elé állítja az alacsony technológiájú termékeket gyártó cégeket és a nem jól kiképzett munkavállalókat, teszi hozzá.
Mindezzel párhuzamosan, a termelést a magas bérekkel rendelkező országokból – például az Egyesült Államokból – a globális „déli”, vagy ázsiai, alacsony bérű országokba helyezték át. Ezáltal a számítógépes hardverek 90-es évekbeli kiszervezése például a számítógépes költségek 10 és 30 százalék közötti csökkenését eredményezte, magyarázza Manzella, hozzátéve, hogy ennek eredményeképpen a „PC-k” eladása megugrott és több munkavállaló számára lett lehetséges, hogy sokkal több munkát végezzen rövidebb idő alatt.
Ez az Egyesült Államok termelékenységének gyors növekedéséhez vezetett, így 1995 és 2002 között 230 milliárd dollárral növelte a kumulált bruttó hazai termékét
az 50 államból álló ország, mutat rá Manzella. A több könyvet is szerző közgazdász azt is hozzáteszi, hogy sok új munkahely jelent meg az Egyesült Államokban, jóval több, mint a kiszervezés miatt elvesztett munkahelyek száma.
Viszont mindennek volt egy visszaütése is: az elmúlt évtizedekben Kína az olcsó termékek, például ruhák, játékok, bútorok és elektronikai cikkek elsődleges exportőre lett az Egyesült Államok felé, ha pedig ezt kombináljuk a kiszervezésből származó alacsonyabb költségekkel,
lehetővé tette az amerikai fogyasztók számára, hogy sokkal többet vásároljanak kevesebb pénzből.
A folyamat olyan módon alakította a dollárt, hogy az támogatta a közepes és alacsonyabb jövedelmű amerikaiak életszínvonalát, visszafogva az inflációt, hangsúlyozza az elemzés, hiszen a St. Louis-i Federal Reserve Bank szerint az átlagos éves infláció 2,4 százaléknál állt meg az 1990 és 2020 közötti időszakban. Manzella viszont hozzáteszi, hogy nem ismert, hogy a Kínába való kiszervezés és a más országokból érkező „olcsó” import mekkora lefelé irányuló nyomást gyakorolnak az inflációra – azonban szerinte ez valószínűleg jelentős.