Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
December végén jelent meg az az interjú az elvileg baloldali Mércén, ahol Csóti Csabát, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnökét kérdezték az álláskeresési járadék meghosszabbításáról.
Szakszervezeti vezető számolna le a munkaalapú társadalommal
A szakszervezeti elnök szerint „a munka alapú társadalom egy erkölcsi ítélet: akinek munkája van, jobb ember annál, aki nem dolgozik”.
A munkaalapú társadalom szerinte „azt jelenti, hogy ha valaki dolgozik, az önmagában hatalmas érték, ezért arra törekednek, hogy minél többen vállaljanak munkát. Személy szerint én úgy vélem, hogy ez egy elég leegyszerűsített felfogása a problémának, hiszen nem mindegy, hogy valaki olyan munkát végez, amelyből kellemes életet tud biztosítani magának 8 vagy 6 órában, vagy 3 műszakban dolgozik, amiben csak az alapvető életfeltételeit tudja fenntartani. Mi annak a pártján vagyunk, hogy minőségi életet lehetővé tévő munkához jussanak az emberek. Nem gondolom, hogy munkaalapú társadalmat kell építeni.”
Legyen újra segély!
„Az elnök szerint a mostani helyzet kezelésére egy hosszabb idejű folyósítás, egy emelt összegű, vagy egy emelt összegű és hosszabb idejű folyósítás lenne alkalmas, valamint hogy ne járulék, hanem segély formájában működjön” – írja a Mérce azzal kapcsolatban, hogy a szakszervezeti konföderáció elnöke inkább a segélyek irányába haladna.
Hozzátette: „az álláskeresési járadék meghosszabbítása szociálisabb gondolkodás felé mutatna a munka alapú társadalom helyett. Viszont ahhoz, hogy például a strukturális munkanélküliséget kezeljük, komolyabb szociálpolitikai lépésekre van szükség.”
(Címlap: MTI/Mohai Balázs)