Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Ausztráliában annak ellenére tombol a koronajárvány, hogy a liberális demokrata kormány elment a falig és gyakorlatilag egészségügyi rendőrállamot erőszakolt az ausztrálokra.
Ausztráliában aki Covid-gyorstesztet szeretne, saját magának kell megvásárolnia, bár ez nehézségekbe ütközhet, mivel a patikákban és más üzletekben kifogyóban vannak a készletek.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök beismerte, hogy nem bírnak el a koronavírus-járvánnyal, állítása szerint fogytán vannak az állam forrásai.
„Több százmilliárd dollárt fektettünk abba, hogy Ausztráliát átsegítsük ezen a válságon” – mutatott rá a miniszerelnök.
Az ausztrál ellenzék kritizálta a kormány járványkezelését, mivel a koronavírusos esetek száma robbanásszerűen megnőtt, miközben az emberek diagnosztizálatlanul maradnak, mert a tesztelés akadozása miatt nem tudnak időben visszajelzést kapni a betegségükről.
„Ez egy olyan közpolitikai kudarc, amilyet még nem láttunk ebben az országban”
– értékelte a kormány járványkezelését Anthony Albanese ellenzéki vezető, aki szerint szörnyű következményekkel jár, ha a gyorstesztek nem lesznek szabadon hozzáférhetők.
„Nem kapunk több [gyors] tesztet. Még mindig izolálunk, de mit tegyünk? Álljunk még négy órát sorba, hogy teszteljük magunkat? Próbáljuk megtenni, amit a kormány mondott, de egyszerűen nem megy” – fakadt ki egy elégedetlen melbourn-i lakos a Sydney Morning Heraldnak.
Scott Morrison miniszterelnök a rá nehezedő nyomás ellenére sem teszi mindenki számára ingyenessé a COVID-19 gyors antigénteszteket, inkább kereskedőkre bízza az értékesítést.
„A világjárványnak most olyan szakaszába értünk, amikor már nem lehet mindent ingyenessé tenni,
mert ha valaki azt mondja, hogy ingyenessé akar tenni valamit, akkor valaki mindig fizetni fog érte, és az mindig te leszel”
– jelentette ki Morrison.
A miniszterelnök szerint az államnak el kell engednie a vakcinák forgalmazását és a versenyszférára kell bíznia. Ezt azt jelenti, hogy kiskereskedelmi gyógyszertárak és szupermarketek polcairól vásárolhatnák meg az ausztrálok a gyorstesztet.
Mario Tascone az egyik legnagyobb ausztrál gyógyszertári kiskereskedelmi lánc, a Chemist Warehouse igazgatója azonban azt követelte, hogy a teszteket „a lehető legolcsóbbá” tegyék, és azt javasolta, hogy a termékre kivetett áru- és szolgáltatásadót töröljék el, amely jelenleg tíz százalék. Az igazgató szerint
„Ha 25 millió ember egy héten belül gyors antigéntesztet akar, azt nem lehet megoldani” – mondta gyógyszertárlánc igazgatója a 2GB sydneyi rádióállomásnak.
A ránehezedő nyomásnak engedve az ausztrál miniszterelnök a hátrányos helyzetű csoportoknak – akik „nemzeti kedvezményes kártyával” is rendelkeznek – ingyenessé tette a gyorsteszteket. Ez a kormány becslése szerint 6,6 millió embert jelent – írja az ABC News.
A gyógyszerészek azonban figyelmeztetnek, hogy az ellátási problémák miatt előfordulhat, hogy nem tudnak ingyenes gyors antigén teszteket biztosítani a kártyával rendelkező alacsonyabb jövedelmű ausztrálok számára, mivel a kormány nem vállalja a készletek beszerzését a vállalkozások számára.
Scott Morrison közölte, hogy kormánya nem fog a gyógyszertáraknak gyors antigén-tesztkészleteket osztani a kedvezményes rendszer keretében, és ehelyett
– írta meg a Guardian.
A teszteket más országokban, például az Egyesült Királyságban ingyenessé tették a lakosság számára, ahol az emberek ingyenes készleteket rendelhetnek, amelyeket postán kézbesítenek.
Borítókép: MTI/EPA/AAP/Lukas Coch (szerk.)