Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Tuvalu jogi lehetőségeket keres arra, hogy megőrizze a területekhez tartozó tulajdonjogát és elismerését államként abban az esetben is, ha a klímaváltozás elsüllyeszti a csendes-óceáni szigetországot – közölte Simon Kofe, Tuvalu külügyminisztere.
A szigetország jelenleg körülbelül 11 ezer lakossal rendelkezik, a legmagasabb pontja mindössze 4,5 méterrel van a tengerszint felett. Egy 2011-es ausztrál kormányzati jelentés szerint 1993 óta a tengerszint évente körülbelül 0,5 cm-t emelkedett.
– mutatott rá Tuvalu külügyminisztere, Simon Kofe a Reutersnek adott interjúban.
„Megvizsgáljuk azokat a jogi lehetőségeket, amelyekkel megőrizhetjük a tengeri zónáink feletti tulajdonjogunkat és a nemzetközi jog értelmében államként való elismerésünket. Ezek olyan lépések, amelyeket a jövőre nézve meg kell tennünk” – fűzte hozzá Kofe.
Az elmúlt napokban olyan képeket osztottak meg a közösségi platformokon, ahol jól látszik, hogy
– a miniszter ezzel a lépéssel arra hívta fel a figyelmet, hogy sürgős lépéseket kell tenni az éghajlatváltozás megakadályozására. Kofe azt is elmondta, hogy a COP26 konferencián adásba került videóbeszédet egy olyan helyen tartotta, amely korábban szárazföld volt.
„Nem gondoltuk, hogy a képek vírusként terjednek majd. Nagyon örültünk neki, remélhetőleg mindenki megérti az üzenetét és komolyan veszi azokat a problémákat, amelyekkel Tuvaluban mi minden nap szembesülünk” – hívta fel a figyelmet Kofe.
Kofe szerint a lakosok hozzáállása a változáshoz megoszlik, az idősebb generáció egy része akkor sem költözne el, ha a földdel együtt kellene elsüllyednie.
„Egy dolog világos: az emberek nagyon szorosan kötődnek a földjükhöz” – zárta gondolatait a külügyminiszter.
Borítókép: Devpolicy