A fekete tükör fogságában
Ha száz év múlva megírják az ezredforduló utáni két évtized történelmét, akkor annak a középpontjában nem politikusok vagy ideológiák lesznek, hanem a technológiai forradalom, és annak hatása a társadalomra.
Az iskolai ebédszünet mindenki számára rémálom lehet; kígyózó sorok, tömeg az ebédlőben, alig marad idő befejezni az ebédet és már rohanni kell vissza a következő órára. Skócia azonban úgy döntött, arcfelismerő szoftver segítségével nyer több időt a zsúfolt ebédszünetben.
Öt másodperces sorban állás, avagy minek a fizetéssel bajlódni
– írja a Financial Times.
A rendszer lényege, hogy a pénztárnál a diákok arcát összevetik az iskolai nyilvántartásban szereplő arcokkal, megspórolva így a sorban állási- és fizetésiidőt. A technológiának köszönhetően egy tranzakció mindössze öt másodpercet vesz igénybe. A gyorsaság mellet a rendszer másik előnye, hogy az arcfelismerő szoftver járványügyi szempontból sokkal megbízhatóbb, mint az ujjlenyomat-olvasó szoftver.
A repterekről is ismerős lehet a technológia
Az arcfelismerő szoftverek használata nem új keletű: a repülőtereken használja a rendőrség és a határellenőrök a bűnözők felkutatására. De nem kell olyan messzire, hogy mindennapi életünkben is találkozzunk vele, hiszen a telefonon és közösségi oldalokon is használnak arcfelismerő szoftvereket fényképek rendszerezésére a barátokról és családtagokról.
Angliában iskoláknak kell eldönteniük, hogy használják-e a technológiát vagy sem. Eddig már kilenc helyszínen telepítették az arcfelismerő szoftvereket Észak-Ayrshireben és a helyi önkormányzat szerint a szülők többsége beleegyezett a rendszer bevezetésébe.
A cikk szerzője Krakkai Alexandra
(Borítókép: Unsplash)