Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke felháborítónak tartja, hogy Bige László megfenyegette a magyar gazdákat, Győrffy Balázs hangot is adott véleményének egy Facebook-videóban.
„Nem elég, hogy a földgáz drasztikus drágulása miatt az egekbe szöktek a műtrágyaárak, és a műtrágyakartellezés felbecsülhetetlen kárt okozott a magyar gazdáknak és a polgároknak, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa még fenyegetésnek beillő nyilatkozatot is tett a gazdák irányába, miszerint idén csak egy napig tervezik kiszolgálni a magyar vevőket” – osztotta meg felháborodását a NAK elnöke egy Facebook posztban.
„Minden lehetséges eszközzel garantálni kell a gazdálkodók műtrágyaellátását!” – hangsúlyozta Győrffy.
Nem csak a gazdákat, de Magyarország egész lakosságát megkárosította
„(...) A Bige érdekeltségébe tartozó vállalkozások piaci magatartása EU-s szemüvegen át nézve is jogsértő, így a GVH által kiszabott bírságot nem egy Bige Lászlóra »kihegyezett« magyar szabályozás alapozta meg.
Magyarországon a Nitrogénművek Zrt. az egyetlen műtrágyagyár, így a hazai piacon csak az import jelenthet számára versenyhelyzetet. A versenyhatósági eljárás által kiderült, hogy a cégcsoport olyan megállapodásrendszert hozott létre a stratégiai partnereivel, amely gátolhatta a vevőkért folytatott versenyhelyzetet. Ez azt jelentette, hogy a Nitrogénművek termékeit nem árazhatták be szabadon, a magas kötbérrel terhelt elvárt rendelésmennyiség és a kizárólagossági kikötések pedig a helyettesítő termékek beszerzésének és értékesítésének korlátozását célozták. Így a cég és a forgalmazói a vevők egymás közötti felosztására törekedett.
A vizsgálatból kiderül, hogy a műtrágyakartell esetében a forgalmazói árverseny visszaszorítása miatt a hazai gazdák a jogsértés időtartama alatt (a tiszta versenyhelyzetben érvényesülő árhoz képest) magasabb áron vásárolhattak.
A műtrágya a mezőgazdaságban a termőföld tápanyag-utánpótlása szempontjából meghatározó jelentőségű, ebből következik, hogy ez a jogsértés és annak hatásai a termelők költségeinek növekedésével további hatást gyakoroltak az élelmiszerpiacra, potenciálisan károsítva ezzel a magyar fogyasztókat – írta meg a Makronóm egy korábbi elemzésében, amelyben Bige kétes ügyleteire derítettünk fényt.
Fotó: MTI szerkesztett