Elő a régi receptet: Amerika és a globalizáció kettőse segíthet a világon
A koronavírus által okozott gazdasági válság lelassította a globalizációt és ez leginkább a kevésbé fejlett gazdaságoknak lehet ártalmas, véli Kate Schecter, a World Neighbours nemzetközi nonprofit szervezet vezérigazgatója.
A régebben a Világbanknak (World Bank) dolgozó és Közép-Kelet Európára (KKE) szakosodó Schecter legfrissebb cikkében kiemeli, hogy rengeteg év telhet el, amíg a világ rátér a fejlődés útjára, viszont úgy véli, hogy a globalizációba vetett bizalom felgyorsíthatja ezt a folyamatot.
Schecter szerint, bár a globalizációnak vannak hátrányai, mindazonáltal
az ötletek, áruk, szolgáltatások és tőke megosztása a történelem legnagyobb szegénység-csökkenését eredményezte.
A gazdaságpolitikus hangsúlyozza, hogy a fejlődő gazdaságoknak hatalmas a befektetés-igénye, míg segítségre szorulnak a jogállamiságon és a polgárok felé való elszámoltathatóságon alapuló intézmények kiépítésében. Ezáltal nemcsak az életszínvonal emelhető, de a kivándorlást ösztönző „nyomó tényezők” (push factors) is csökkenhetnek, írja Schecter.
Szerinte hosszabb távon az állami és magán fejlesztési szervezeteknek minden döntésükbe és programjukba be kell építeniük az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet, ugyanis a fejlődő országok túlnyomó többségét mezőgazdaságra támaszkodó társadalmak alakítják.
Ezért a nemzetközi segítségnyújtásnak ösztönöznie kell a közösségeket olyan mezőgazdasági technikák alkalmazására, amelyek nemcsak növelik a termelést, hanem védik a környezetet is és rugalmasságot fejlesztenek az éghajlatváltozással összefüggő katasztrófákkal szemben, véli Schecter.
A Harvard-on végzett közgazdász szerint
az Egyesült Államoknak kellene ismét mozgósítania az állami és a magánszektort e közösségek megsegítésére,
ugyanis közvetlenül, de közvetve is az USA vezette és tartotta fent a globális gazdaságfejlesztési menetrendet az elmúlt 70 évben, sok esetben figyelemre méltó sikerekkel, teszi hozzá.
Shecter kiemeli, hogy az Egyesült Államoknak és demokratikus szövetségeseinek
továbbra is fenn kell tartaniuk és elő kell mozdítaniuk az egyéni jogokat, a korlátozott és elszámoltatható kormányzást, a jogállamiságot, a multikulturalizmust és a nyugati társadalmak alapját képező egyéb értékeket.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy segíteni kell a közösségeknek és országoknak, hogy építsenek arra, ami már Nyugaton működik, véli Schecter.
Az amerikai hegemóniának is voltak árnyoldalai
Az amerikai gazdaságpolitikus által felvázot jövőbeli út egyébként már megvalósult az utóbbi 70 év során, amikor ugyanis épp az Egyesült Államok volt a nemzetközi világrend hegemón szereplője. Schecter mintha ehhez a korszakhoz szeretne visszatérni.