Az utóbbi időben a kisebb atomenergetikai cégek növekedési üteme jelentősen felgyorsult és a nagyobb nukleáris cégek nyomdokaiba lépve a megújuló energiaforrások jövőjében keresik a helyüket. Habár az atomenergia használatának sok ellenzője van, úgy tűnik a nukleáris üzletág népszerűsége gyorsan növekszik és az atomenergia végre visszatér az éveken át tartó negatív kritikák és az erőművektől való félelem után, írja az oilprice.com elemzése.
Két lengyelországi vállalat, a KGHM és a Synthos, kis méretű, moduláris atomreaktorok (SMR) üzembe helyezésével próbálja megvetni a lábát az európai atomenergia jövőjében. Jelenleg világszerte több mint 70 vállalat vesz részt SMR atomreaktor-projektekben és a kisméretű nukleáris üzletág népszerűsége gyorsan növekszik.
Az SMR-reaktorok egyik fő vonzereje, hogy gyárilag megépíthetők, szállíthatóak, és az energiaigény növekedésével bővíthetőek. A részegységek egymástól függetlenül működnek, így ha az egyik elromlik, nem kell a teljes működést leállítani a javításért. Ez csökkenti a környezeti kockázatot, valamint a projekt költségeit - amelyet az energiacégek és az atomenergia ellenzői gyakran kritizálnak.
A két vállalat tervei szerint
amerikai cégekkel együttműködve fejlesztik ki a lengyelországi projektjeiket,
mindezt összhangban az Európai Unió elvárásaival, amelyek szerint a következő évtizedekben nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást kell elérni.
A szén-dioxid-kibocsátástól mentes jövő nélkülözhetetlen eleme
Az atomenergia ellenzői azzal érvelnek a kisebb atomenergetikai cégek nukleáris projektjei ellen, hogy az atomenergiával kapcsolatos költség- és biztonsági aggályok miatt az alternatívákba, például a szél- és napenergia-projektekbe sokkal hasznosabb befektetni és rövidebb időn belül technológiailag fejlettebbek lesznek. Ráadásul a kisebb technológiák alkalmazást komoly tesztelési folyamat előzi meg a biztonságos működés érdekében.
A kis atomerőművek azonban képesek lehetnek áthidalni azt az energiatermelésben mutatkozó szakadékot, amellyel a szél- és napenergia-termelés szembesül. Amikor a megújuló energiatermelés szünetel, a kis atomerőművek olyan módon pótolhatják a hiányt, ami a nagyobb nukleáris létesítmények esetében a magas költség-energiaérték arány miatt nem lehetséges.