A szlovákiai elemzők számára a statisztikai hivatal III. negyedéves GDP gyorsbecslése csalódást okozott.
Az előző év azonos időszakához képest 1,3 százalékos GDP bővülést becsültek, ami 3-3,5 százalékkal elmarad az elvárásoktól.
Az elemzők többsége az ipari beszállítói láncok akadozásával indokolja a gyengébb teljesítményt, amit alátámasztanak azok az a szeptemberi adat is, miszerint éves viszonylatban 4,9 százalékos visszaesést regisztráltak az ipari teljesítményben. A legnagyobb gond a szlovák gazdaságot túlzottan meghatározó autóiparban van, ahol éves viszonylatban több mint 30 százalékos visszaesést regisztráltak szeptemberben, és hasonlóan már augusztusban is. De hasonlóan a számítástechnikai eszközök gyártásában is 8,8 százalékos visszaesést mértek. Összesítve szeptemberben, a 15 ipari ágazatból kilenc elmaradt a 2020-as szinttől, és hét a 2019-es szinttől.
A másik beteg ágazatnak az építőipart mondhatjuk, amely szeptemberben 10 százalékkal marad el a tavalyi azonos időszaktól, és 23 százalékkal 2019 szeptemberétől.
A számok gazdaságpolitikai gondokról is tanúskodnak, ugyanis az infrastrukturális építkezések is elmaradtak 10 százalékkal 2020-hoz képest. Ez azért is gond, mivel Szlovákia a 2014-2020-as tervezési időszaknak a közlekedési infrastruktúrára szánt euro-forrásainak kevesebb, mint felét hívta le, és kétséges, hogy a maradékot 2023-ig ki tudja-e meríteni.
Ami megmentette a harmadik negyedévet, az a belső fogyasztás felfutása, amit segített az is, hogy nyáron jobb volt a járványhelyzet, így nőtt a kereskedelem és a szállásadók teljesítménye. Persze itt sem engedték a maximumra felfutni a turizmust, hiszen a határon a belépőkre váró korlátozások elriasztották a külföldi turisták egy részét. A Szlovák Nemzeti Bank meg is jegyezte, hogy az elmúlt járványügyi lezárások alatt nőtt a lakosság megtakarítása, mihez most láthatóan hozzányúltak a háztartások.
Mindenesetre egész Európa szenved a beszállítói láncok zavarai okozta chiphiánytól, és ez Szlovákiában felerősödött, mivel az itteni autóipar elsősorban a végső összeszerelésre épít, és a hiányzó alkatrészek erre a fázisra komolyabb hatással vannak.
Európai összehasonlításban sem áll jól Szlovákia ezzel az eredménnyel, a tagországok közül csupán Bulgária ért el rosszabb eredményt, a maga 0,4 százalékos növekedésével. Az európai rangsort a III. negyedév bővülésében egyébként Románia vezeti 8 százalékkal, majd következik Magyarország 6,1 százalékkal. Régiónkban Lengyelország eredménye 5,3%, Csehországé 2,8% és Ausztriáé 4,8%, miközben az EU átlagos bővülése 3,9%, és az eurozóna bővülése pedig 3,7% volt.