Jamaicában indítottak egy CREA-Tech elnevezésű programot, melyben 1500 művész, kreatív vállalkozó és kulturális szakember bontakoztathatja ki tehetségét, ezzel is fejlesztve a kreatív gazdaságot és ipart. A program célja a járványhelyzet utáni jövedelemforrások diverzifikálása és új munkahelyek létrehozása a kreatív ipar szereplői számára.
A 36 hónapos program az iparágon belüli növekedés érdekében összekapcsolja a technológiát a kreativitással, ezzel új üzleti lehetőségeket teremtve, valamint a termékek és szolgáltatások értékesítését és exportálását felgyorsítva. A résztvevők elvégeznek egy célzott digitális képzést a program keretein belül, mely a vállalkozásukhoz kapcsolódó kulcsfontosságú technológiai tudást biztosítja számukra, így modern, fejlett résztvevői lehetnek a piacnak.
Kapaszkodó lehet a jamaicai gazdaságnak a kreatív ipar fejlesztése
A kezdeményezés mögé több nagyvállalat is beállt, mint például az Inter-Development Bank (IDB), a Development Bank of Jamaica (DBJ) és a Tourist Enhancement Fund (TEF), akik összesen 196 millió dollárt biztosítottak a résztvevők számára.
– mondta a Kingston Creative ügyvezető igazgatója, Andrea Dempster Chung a program indítás során.
Latin-Amerikában és a Karib-térségben a kreatív ipar körülbelül 124 milliárd dollár értékben van jelen és 1,9 millió munkahelyet biztosít, mely a globális 2,3 billió dolláros értékhez és a 30 millió munkahelyhez viszonyítva egész jó arány.
– mondta Dmitri Dawkins, a Graft Ventures vezérigazgatója.
Látványos növekedés Magyarországon is
Hazánkban a GDP körülbelül 2-3 százalékát adják a kreatív iparhoz köthető vállalkozások, azonban dinamikus növekedés jellemzi a szektort, ugyanis az elmúlt 10 évben megduplázódtak mind a kreatív ipari szereplők, mind a hozzáadott értékek is. A szektor további fejlődését a tavaly ősszel kiírt Kreatívipari Stratégia fogja elősegíteni, mely a következő 10 év támpontjait foglalja magába.
A cikk szerzője Blősz Dalma
(Borítókép: Unsplash/Kelly Sikkema)