Hatalmas a fejlődés, de az üteme még így is lassú
A mikroprocesszorok hosszú utat tettek meg az Intel 8008-as óta, hiszen mára már kvantumszámítási szimulációkat is képesek kezelni. A közel 50 éves fennállásuk óta sokkal erősebbek, hatékonyabbak lettek, és nagyban hozzájárultak az emberek életminőségének javulásához.
Mindennek azonban ára volt. Az elmúlt 10-15 évben a mikroprocesszorok exponenciálisan összetettebbé váltak, így a legújabb CPU-kban, melyek a számítógép agyát jelentik, ma már akár 20 milliárd tranzisztor is lehet, például a gyorsítótárban és a logikai rendszerekben.
A mesterséges intelligencia felpörgetheti a chipgyártást
A chiptervezés összetettségéből adódó kihívások mérséklésére az amerikai Synopsys technológiai vállalat úttörő szerepet igyekszik betölteni az úgynevezett MI által tervezett chipek megvalósításában.
Az idén augusztusban megrendezett online Hot Chips konferencián jelentette be a Synopsys elektronikus tervezési technológiájának, a DSO.ai (Design Space Optimization AI) nevű fejlesztését, amely a cég elmondása szerint
az iparág első chiptervezésre alkalmas autonóm mesterséges intelligencia alkalmazása.
Ami le tud győzni egy embert, az segíteni is tudja az emberiséget
A DSO.ai-t az Alphabet (a Google anyavállalata) DeepMind cégének AlphaZero programja ihlette, amelyet olyan rendkívül összetett játékok elsajátítására képeztek ki, mint a sakk és a Go. Lényegében ez egy olyan elegye a mesterséges intelligenciának és egy érvelési motornak, amely képes optimalizálási célpontok keresésére a chiptervezésben.
A Synopsys megfogalmazása szerint az új technológia
áttérés a szoftver által meghatározott hardverek idejéről a szoftver által tervezett hardverek korszakára .
Az újdonságot már a gyakorlatban is kipróbálhatták olyan cégek, mint például a Samsung Electronics és a Renesas. Az iparágban a fejlődés pedig egyértelműen ebbe az irányba mutat, hiszen az olyan vállalatok, mint a Google és az Nvidia már most a mesterséges intelligenciába fektetnek, hogy ezzel is segítsék egyes chipjeik tervezését.
Várni kell még, mire a MI által tervezett chipek piacra kerülnek
Azonban még a legmodernebb tervezőeszközök, a hatalmas nemzetközi szakértői csapatok és a többéves kutatás-fejlesztés ellenére is rendkívül nehéz egy olyan nagy és összetett chipet megtervezni, mint bármelyik processzor. Ráadásul az eszköz összetettsége azt is jelenti, hogy sokkal nagyobb az esély, hogy bármilyen hiba merül fel a chipek tesztelése során.