Becsődölt az osztrák bank: mutatjuk, mi lesz azokkal, akik ott tartották a pénzüket
A pénzmosás és a rossz hitelek okozták a bajt.
Pár hétre rá, hogy a Slovakia Energy alternatív energiaszolgáltató abbahagyta tevékenységét Szlovákiában, anyavállalata a Bohemia Energy is jelezte Csehországban, hogy befejezi az energiaszolgáltatást, mintegy 900 ezer ügyfelének. A Bohemia Energy öt társaságot foglal magában.
A menet hasonló, mint Szlovákiában, ők is kérték a szolgáltatói licencük megszüntetését. És az ottani szabályozói hivatal is megnyugtatta a lakosokat, hogy senki sem marad energia nélkül. Ott is megbízzák a fő szolgáltatókat az ügyfelek átvételével.
A Bohemia Energyt még 15 évvel ezelőtt alapították.
A vállalat természetesen megígérte, mindent megtesznek, hogy az ügyfeleiknek zökkenőmentes legyen az átmenet.
A váratlan lépést a Bohemia Energy menedzsmentje az energia világpiaci árainak rendkívüli növekedésével magyarázta, de részleteket egyelőre nem közöltek.
A 2010-ben létrejött Bohemia Energy csoport (Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie CS, Europe Easy Energy és az X Energie) jelenleg mintegy 900 ezer háztartásnak és vállalatnak szállított villanyáramot és földgázt. A csoport menedzsmentje ugyanakkor a cseh Energetikai Szabályozó Hivatalhoz fordult azzal a kéréssel, hogy azonnali hatállyal szüntesse meg összes cégének energiaszolgáltatói engedélyét.
Bohemia Energy másfelől közölte, hogy kliensei közül senki sem marad villanyáram vagy földgáz nélkül, mert a hatályos szabályok szerint ellátásukat átveszi az úgynevezett utolsó állomás, azaz az adott régió legnagyobb energiaszolgáltatója.
Szintén szerdán jelentették be Prágában, hogy a legnagyobb csehországi földgázszolgáltató, az innogy Energie (a német REWE utódja) november 20-tól 10,6 százalékkal emeli a gázárakat. A lépést az innogy Energie is a világpiaci gázárak emelkedésével indokolja. Az innogy Energie mintegy 1,1 millió háztartásnak és cégnek szállít földgázt, áramot pedig mintegy félmillió kliensnek. Közleményében az innogy Energie azt állítja, hogy első lépésben ügyfelei többségét az áremelkedés nem fogja érinteni, mert fix árakon, korábban rögzített alacsonyabb árakon veszik a gázt és az áramot.
Andrej Babiš sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy Karel Havlíček ipari miniszternek hétfőre a kormány elé kellene terjeszteni azt a tervezetet, amelynek alapján 4,3 millió háztartásnak juttatna kompenzációt a magas energiaárak miatt.
Havlíček beszámolt, hogy kezdetben 800 ezer nehéz gazdasági helyzetben lévő háztartásokat segítettek volna. Megawattonként 495 korona (7 ezer Ft) támogatás járna, így jönne ki egy átlagos háztartásra az évi 1500 korona támogatás.
Babiš emelett még belengette, hogy az energia ÁFA-tartalmát az eddigi 21 százalékról leszállítanák nullára. Az erről szóló javaslatot is elkészíti a kormány, bár az Európai Bizottság az áram teljes ÁFA-tartalmának eltörlését nem támogatja. Babiš szerint ezzel az emberek meg sem éreznék az energiaárak emelkedését.
Marian Jurečka, a kereszténydemokraták elnöke, amely párt a győztes koalíciónak is az egyik tagja, úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi kabinetnek mielőbb cselekednie kell. Középtávú megoldásképp azt vetette fel, hogy a CO2 kvótákból beérkező jövedelmet a háztartások között kellene szétosztani.
A cseh szakértők szerint, a nem fixált áron megkötött szerződések esetében akár 20 százalékos áremelkedésre is számítanak.
Andrej Babiš felszólította a Szabályozási Hivatalt, hogy mérlegelje az árplafon bevezetését annál a 900 ezer háztartásnál, amelyek a Bonemia Energy bedőlése után kénytelenek igénybevenni a kijelölt szolgáltatót.
(MTI, Makronóm)