Újabb óriásberuházás érkezik Magyarországra
Dunavarsányban építi meg első közép-kelet-európai üzemét Dél-Korea vezető élelmiszeripari vállalata.
A határok nélküli világkereskedelem alkalmazását sürgetik világszerte azok a vezérigazgatók, akik a globalizációt és a „Nagy Újraindítást” (Great Reset) támogató Világgazdasági Fórum (WEF) ösztönzésével írtak nyílt levelet.
A kormányoknak világszerte részt kellene venniük a kereskedelmi reformokban, miközben kiemelkedően fontos lenne tartózkodniuk a protekcionizmustól – ez volt annak a harminc vezérigazgatónak a fő üzenete, akik a világ tizenhét országából szólítják fel a kormányokat Trade for Tomorrow című nyílt levelükben, hogy azok nagyobb mértékben ösztönözzék a globális szabadkereskedelmet.
A vezérigazgatók és elnökök csoportja tizenkét különböző ágazatból (többek között: kiskereskedelem, e-kereskedelem, pénzügyi szektor, befektetők, távközlés, vegyipar, logisztika) jön és a Világgazdasági Fórum (WEF) kezdeményezésével szerveződött egybe.
Az elitcsoport kiemelte, hogy a kereskedelmi rendszernek alkalmazkodnia kell a globális rugalmassággal, fenntarthatósággal és befogadással kapcsolatos új aggályokhoz – vagyis a „Nagy Újraindítás” (Great Reset) agendájához – ezt pedig a globális kereskedelmi együttműködéssel és nyitottsággal lehetne elérni az üzleti vezetők szerint.
Arra is sürgette a kormányokat a davosi elit, hogy oldják meg az egyenlő versenyfeltételek „problémáját”, amit a kormányzati támogatások, az állami tulajdonú vállalatok vagy a közbeszerzések és belföldi szabályozások is előidézhetnek.
A Világgazdasági Fórum nem sokat várt, pár nappal később újabb elemzés jelent meg az intézet honlapján, amely szerint rendkívül fontos lenne a teljesen szabadpiaci, „laissze-faire” típusú globális szabadkereskedelmet támogatni a gazdasági fejlődés és szociális egyensúlytalanságok megoldása érdekében. A cél elvileg az, hogy egyrészt teret hódítson a globális kereskedelem, de ezzel mindenki jól járjon. Úgy vélik, a globális talpraállás a kereskedelmi talpraállásra épülhet.
A davosi elit üzenete nem meglepő, hiszen egy közelmúltbeli Ipsos-WEF felmérés szerint a globális közvélemény 75 százaléka támogatja a kereskedelem bővítését, de csak a résztvevők fele gondolta azt, hogy a globalizáció jó az országuknak, ami 10 százalékpontos csökkenést jelent 2019 óta. Úgy tűnik, hogy a globalizációt és a „Nagy Újraindítást” – vagyis a kritikusok szerint a gazdasági és politikai elit által vezetett új globális totalitárius rendszer bevezetését – ösztönző Világgazdasági Forum (WEF) ezúttal a globális szabadkereskedelem nevében mozdítaná elő agendáját.
A vezérigazgatók és a WEF levele együttműködést szorgalmaz a kereskedelmen túl az adózásban és versenyszabályozásban illetve a migrációban.
A cégvezetők látszólag az egészségügyhöz való hozzáférést is bővítenék a világban, persze a vámok és az adminisztratív akadályok leépítésével, exportkorlátozások megszüntetésével. Szeretnék még a digitális kereskedelem térhódítását is, a nemzetközi beruházások könnyítését.
(Címlap: MTI/EPA/Chamila Karunarathne)