Ki vagy te, Szent Miklós?
December 6-a körül még midig nagy kérdés, hogy ki áll nyerésre: a szegényeket és gyermekeket gyámolító püspök vagy a mitikus lény, akit megannyi névvel illetnek a világ különböző országaiban.
A harmóniára törekvés elsődleges szempont az Ország Tortájának elkészítésekor. A „Napraforgó” azért nyerte el a zsűri és a közönség tetszését, mert elkészítésekor figyelembe vették a magyar ízlést, a hagyományokat, és azt, hogy magyar kistermelőktől beszerzett, hazai alapanyagokból alkossanak kivételes ízélményt. A Fejlődik a hazai! rádióműsorban a Habcsók Cukrászda mestercukrásza, Fodor Sándor és Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének szakmai elnöke beszélgetett Érczfalvi András műsorvezetővel a magyar cukrászat és az Ország Tortájának történetéről, fejlődéséről.
15 éves hagyománya van az Ország Tortájának
Az Ország Tortája kezdeményezés 2007-ben indult útjára. A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete ekkor kapta meg a felkérést, hogy Magyarország születésnapjára egy tortával kedveskedjenek. Ez a kezdeményezés azóta versennyé alakult, amelyben az egészséges, természetes, hazai és innovatív megoldásokat és ízeket keresik.
A versengés hozzájárul a szakma színvonalának növekedéséhez, innovációra, új megoldások keresésére sarkallja a cukrászokat. Jó látni, hogy a verseny iránti érdeklődés évről évre nő, és új versenyzők is rajtvonalhoz állnak. A közönség rendkívül hálás, illetve a technológiai fejlődés mellett a torták az ország hírnevét is öregbítik. A tavalyi év mindenkinek nehéz volt, de az Ország Tortája a járvány ellenére is összekötötte a magyarokat és örömet szerzett minden édesszájú érdeklődő számára – kezdte Erdélyi Balázs.
Ezért lett a Napraforgó az idei győztes
2021-ben 33 versenyző nevezett a versenyre. Fodor Sándor, a Habcsók Cukrászda mestercukrásza egyedi ötlettel szeretett volna előrukkolni, ezért olyan alapanyagokhoz nyúlt, amelyeket korábban még nem használtak Ország Tortában.
– mondta Sándor.
A tortában használt napraforgómag markáns íze ellenére az alapanyagok harmonikusan kiegészítik egymást, ugyanis 2-3 hónapnyi kísérletezés és legalább 30 próbatorta áll a mostanra tökéletesített, szigorú recept mögött. A torta főbb hozzávalói emellett a vilmoskörte, a hársméz, a karamellizált belga tejcsokoládé és a joghurt, amelynek köszönhetően végül egy könnyű, friss, nyárias desszertet kapunk.
Komoly üzleti lehetőséget rejt a győztes torta
A Szövetség már a kezdetektől tudatos volt abban a tekintetben, hogy hogyan kovácsoljon az elismertség mellett üzleti előnyt tagjai számára a verseny által biztosított hírnévből. A díjnyertes alkotások receptje meghatározott ideig titkos marad, illetve csak a Szövetség tagjai számára válik elérhetővé. A torta árusítására jogosult cukrászdák a recept mellé részletes leírást kapnak az elkészítés technikájáról, sőt, ennek elsajátítását oktatóvideók, az alapanyagok ismertetése is segíti.
így rengeteg új vendéget vonz a díj, akiknek körülbelül 30 százaléka törzsvendégként is megmarad. Ez a megnövekedett kereslet pedig új üzleti lehetőségeket kínál és ösztönzően hat a fejlesztésekre is.
Új trendek, változó fogyasztói igények a cukrászatban
Az Ország Tortája verseny keretében mostanra már önálló kategóriaként szerepel az Ország Cukormentes Tortája is. Látványosan megnőtt ugyanis az utóbbi években a „mindenmentes” desszertek iránti igény, amelyhez mostanra a kínálat is felzárkózott. A kizárólag glutén-, laktóz- és cukormentes desszertekre szakosodott, illetve a növényi alapanyagból készült (vega és vegán) termékeket forgalmazó boltok mellett, a speciális igényeket kielégítő édességek a hagyományos cukrászdák polcain is egyre gyakoribbak. Erdélyi Balázs becslése szerint mára 10 vevőből 2-3 érdeklődik az alternatív lehetőségek iránt, nem is feltétlenül egészségügyi okból, mint inkább tudatosságból, kíváncsiságból.
– tette hozzá.
– mondta Fodor Sándor.
Szerencsére a lehetőségek tárháza egyre nagyobb, sok új alapanyag van, amitől már nincs „mentes” érzése a desszerteknek. Gyakran nehéz kérdés azonban az alapanyagot hazai beszállítóktól beszerezni, ugyanis rendkívül nagy energiaráfordítást igényel, hogy a cukrászok itthon találják meg a megfelelő minőségben és mennyiségben rendelkezésre álló alapanyagokat. A Napraforgónál Sándor nagy figyelmet fordított rá, hogy az alapanyagokat hazai termelőktől szerezze be. Így a hársméz például Baranyából érkezik, és olyannyira elnyerte a Szövetség tetszését, hogy külön tájékoztatást kértek a termelőről. A joghurt szintén hazai beszállítótól van. Sándor elmondása alapján legalább tízféle különböző terméket kóstoltak meg vakon, hogy aztán íz alapján a torta karakteréhez legjobban illőt válasszák ki. Ez pedig szintén egy hazai készítő terméke lett.
A szervezők bíznak abban, hogy a verseny hozzájárul a magyar beszállítók és a cukrászok közötti kapcsolatok megerősödéséhez, hogy a kezdeményezés keretében még sok éven át megörvendeztessék az édességek szerelmeseit igazán magyar ízekkel.
A rádióműsor visszahallgatható Spotify-on és a Fejlődik a hazai! honlapján.
(Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt)
A cikk szerzője Blősz Dalma.