Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Négy fogoly, akiket Obama cserélt ki Bowe Bergdahl amerikai őrmesterért, most magas pozíciókat töltenek be a tálib kormányban. A fogolycserét követően vezető beosztásba került tálibok közül többen szoros kapcsolatban állnak az al-Kaidával.
Guantánamóból a tálib vezetés élére
Az öt guantánamói fogoly közül négy, akiket Barack Obama volt elnök 2014-ben szabadon engedett Bowe Bergdahl volt amerikai hadseregbeli őrmesterért cserébe, most vezető beosztást töltenek be a tálib kormányban – adott hírt róla a TOLOnews afgán televíziós hálózat.
Az egyik elengedett fogoly, Abdul Haq Wasiq ismét a tálibok hírszerzési igazgatója lesz, aki korábban, a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások előtt szintén ezt a tisztséget töltötte be. Az amerikai hírszerző ügynökségek megállapították, hogy Wasiq szoros kapcsolatban állt az al-Kaidával, amikor akkoriban ebben a pozícióban szolgált.
Thomas Joscelyn, az Alapítvány a Demokráciák Védelméért (FDD) vezető munkatársa megjegyezte, hogy Mohammad Fazl is visszatér védelmi miniszterhelyettesi szerepkörébe.
„Az amerikai tisztviselők megállapították, hogy Fazl együtt dolgozott az al-Kaida vezető munkatársaival, köztük Abdel Hadi al-Irakival, Oszama bin Laden egyik főhadnagyával”
– írta Joscelyn egy tweetben.
Az FBI vérdíjat tűzött ki a fejére, belügyminiszter lett belőle
Miután a tálibok elfoglalták Afganisztánt, a tálibok bejelentették, hogy Mohammad Nabi Omari, egy másik, az al-Kaidával szoros kapcsolatban álló egykori guantánamói haditengerészeti bázis (GTMO) fogvatartottja fogja irányítani Khost tartományt.
Sirajuddin Haqqani, a Haqqani-hálózat néven ismert militáns csoport vezetője jelenleg a tálib kormány megbízott belügyminisztere. Az Egyesült Államok 10 millió dolláros vérdíjat tűzött ki Haqqani fejére. Haqqani 2016 óta a tálibok két helyettes vezetőjének egyike.
A nebraskai GOP szenátora, Ben Sasse közleményt adott ki a tálib kormányalakítással kapcsolatban, amelyben kitartott amellett, hogy „szánalmas” az a bizalom, amelyet Joe Biden elnök és az amerikai tisztviselők a tálibokba helyeztek.
„Biden elnök még mindig ragaszkodik ahhoz az őrült fantáziához, hogy a tálibok kedvesebbek és szelídebbek”
– mondta Sasse. „Ez képtelenség. Haqqani pontosan azért a tálibok új belügyminisztere, amiért az FBI 5 millió dolláros vérdíjat tűzött ki a fejére: ő egy vérszomjas terrorista. Felfegyverkezett, veszélyes, és egy olyan országot irányít, amelyet épp most hagytunk magára” – húzta alá.
Afganisztánon a világ szeme
Az ideiglenes tálib kormány megalakulását kommentálta az amerikai külügyminisztérium szóvivője is:
„Úgy tudjuk, hogy a tálibok ezt egy ügyvivő kabinetként mutatták be. A tálibokat azonban a tetteik, nem pedig a szavai alapján fogjuk megítélni. Világossá tettük elvárásunkat, hogy az afgán nép egy befogadó kormányt érdemel” – mondta a szóvivő.
„Továbbra is arra fogjuk kötelezni a tálibokat, hogy tartsák be kötelezettségvállalásaikat,
és tegyék lehetővé a biztonságos átutazást a külföldi állampolgárok és az úti okmányokkal rendelkező afgánok számára, beleértve a jelenleg Afganisztánból induló járatok engedélyezését a megállapodás szerinti további célállomásokra” – folytatta. „Megismételjük továbbá egyértelmű elvárásunkat, hogy a tálibok biztosítsák, hogy az afgán földet ne használják fel más országok fenyegetésére, és tegyék lehetővé a humanitárius segítségnyújtást az afgán nép támogatására. A világ árgus szemekkel figyel" – zárta gondolatait.
A Fehér Ház közölte, hogy „nem siet” elismerni a tálibokat Afganisztán hivatalos kormányaként, hozzátéve, hogy az amerikai elismerés a tálibok cselekedeteitől függ, miközben a csoport bejelentette új kormányának megalakulását.
Borítókép: Pentagon, AFP (szerk.)