Elképesztő: már működik is a debreceni BMW gyár első üzeme
A BMW-k teljesen új generációját jelentő villanyautók készülnek majd itt.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) új kiadványa szerint a bolygó villamos energia iránti kereslete az idén és a következő évben erőteljesen fellendül, miután 2020-ban körülbelül 1 százalékkal visszaesett.
Növekvő kereslet
Az IEA nemrégiben közzétett jelentése a villamosenergia-piacról azt jósolja, hogy a globális villamosenergia-kereslet 2021-ben közel 5 százalékkal, 2022-ben pedig 4 százalékkal ugrik meg, mivel a világ gazdaságai a Covid-19 járvány következményeiből próbálnak kilábalni. A párizsi székhelyű szervezet jelentése megjegyzi, hogy bár a megújuló energiaforrásokból előállított villamosenergia-termelés „továbbra is erőteljesen növekszik” – ebben az évben 8 százalékkal, 2022-ben pedig 6 százalékkal fog növekedni –, ez azonban nem képes lépést tartani a növekvő kereslettel.
Még nem elég a megújuló energiaforrás felhasználás
Az IEA szerint a megújuló energiaforrások 2021-ben és 2022-ben a globális kereslet várható növekedésének csak a felét képesek kiszolgálni. A spektrum másik végén a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló villamosenergia-termelés áll, amely 2021-ben a további kereslet 45 százalékát, 2022-ben pedig a 40 százalékát fedezi.
– mondta Keisuke Sadamori, az IEA energiaügyi igazgatója.
Adatok a karbonkibocsátásról
Ami a villamosenergia-ágazat szén-dioxid-kibocsátását illeti, az IEA jelentése ebben az évben 3,5 százalékos, 2022-ben 2,5 százalékos növekedést prognosztizál. Az összképet tekintve a fosszilis tüzelőanyagok továbbra is meghatározóak az áramtermelés terén. Tavaly a szén volt felelős a világ áramtermelésének 34 százalékáért, míg a gáz 25 százalékot tett ki. A megújuló energia és az atomenergia együttesen tehát 37 százalékos részesedést jelent.
Sadamori kiemelte:
Ennél több kell a klímacélok eléréséhez
A Párizsi Megállapodás értelmében a globális felmelegedés megállítása érdekében 2050-re el kell érni a nettó nulla kibocsátást. Ugyan ennek a racionalitásáról több vita is felmerült, egyelőre hárítják azokat az illetékes személyek. A COP26 klímaváltozási csúcstalálkozóra idén novemberben kerül sor Glasgowban. A találkozót döntő eseménynek tekintik, sokan azt remélik, hogy katalizátorként hat majd a kormányok éghajlati ambícióinak fokozására a Párizsi Megállapodásban kitűzött célok teljesítése érdekében.
A célok elérése azonban nehezebb lesz, mint gondolnánk, mert az energiaipari vállalatok még mindig új olajmezőket fedeznek fel, és az olyan országokban, mint az Egyesült Államok, a fosszilis üzemanyagok továbbra is jelentős szerepet játszanak az áramtermelésben.
Globális szinten további növekedés várható
Visszatérve a globális szintre, az IEA arra számít, hogy a széntüzelésű villamosenergia-termelés majdnem
A cikk szerzője Blősz Dalma.