Ha nincs hol otthon maradni...
Véleményük szerint a koronavírus járvány emlékeztetett mindenkit, hogy milyen fontos kérdés a lakhatás biztosítása. A karanténintézkedések hatására tömegek maradtak otthonaikba zárva, ami többek között a fogyasztás zuhanásához és a gazdaság válságához vezetett. A járvány elleni védekezés érdekében kilakoltatási moratóriumot vezettek be, és az Egyesült Államokban a rászorulók mentességet kaptak a bérleti díjak fizetése alól is. A járvány elvonultával azonban ezek az intézkedések megszűnnek, és kirajzolódik az a válság, mely a vírus előtt is égető problémát jelentett. Amerikában ugyanis évszázados csúcson van a megfizethető lakások hiánya.
A 2008-as válság már bizonyított
Annak ellenére nem része a kritikus infrastruktúrának a lakhatás, hogy más infrastrukturális beruházásokhoz hasonlóan az építőipar is rendkívüli mértékben képes fellendíteni a gazdaságot, és nagy számban teremt munkahelyeket. Például az alacsony nyereségű építési adókedvezmény (Low-Income Housing Tax Credit – LIHTC), mely az USA területén épülő megfizethető otthonok finanszírozását segíti, évente közel 100 ezer munkahelyet teremt. Számos beruházás várta indulásra készen a korlátozások feloldását, melyek most jelentős fellendülést hozhatnak mind a munkaerőpiacon, mind a hiányzó lakások pótlásában.
A 2008-as gazdasági válságnál is hasonló tendencia volt megfigyelhető. Amikor 2009-ben elfogadták az amerikai helyreállítási és befektetési intézkedéscsomagot, az olyan lakáscélú alapok, mint például a HOME, gyorsabban juttattak pénzt a gazdaságba és teremtettek munkahelyeket, mint bármilyen más infrastrukturális beruházás.
A klímaválság tovább nehezíti a helyzetet
Az építőiparba való befektetés szintén elengedhetetlen az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Az Egyesült Államokban az üvegházhatású gázkibocsátás 20 százalékáért a háztartások a felelősek. Ezzel együtt tavaly Amerikában az éghajlatváltozás által okozott katasztrófák közel 100 milliárd dolláros kárt okoztak. A lakáskorszerűsítések finanszírozása tehát elengedhetetlen a következő katasztrófa előtt, hiszen csak így lehetséges megmenteni számos emberéletet és az adófizetők dollár milliárdjait.