Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Segítünk a válaszban, ez a két ország magáénak tudhatja Európa legerősebb digitális pénznemeit. Ukrajna és Svédország a legérettebb európai piacnak számítanak a központi bankok által támogatott digitális pénznemek tekintetében, melyet világszerte a pénz jövőjeként emlegetnek. Hitelesebb alternatívája lehet a már ismert kriptovalutáknak, mint például a Bitcoin.
A Bitcoin, az Ethereum és más kriptovaluták elképesztő felemelkedése veszélybe sodorta a globális pénzügyi struktúrát. A bankok attól a kockázati tényezőtől tartva, hogy elveszítik az irányítást a magán, és még szabályozatlan digitális valuták tengerén, a tettek mezejére léptek. Világszerte 60 központi bank fejleszti saját „hivatalos” státuszú digitális zsetonjait.
A központi bank által támogatott digitális pénznemnek jelenleg két típusa készül: a fogyasztók és vállalatok pénzneme, valamint a bankközi tranzakciók pénzneme.
A PwC szakértői készítettek egy jelentést a kiskereskedelemre összpontosító digitális pénznemek elsőosztályú referenciájáról. A jelentés elkészítéséhez felhasználták a jegybanki weboldalak adatait, valamint az Atlanti Tanács, a nemzetközi sajtó és a Google trendjeit, hogy betekintést nyerjenek a különböző valutákba.
Az elemzésből egy érdekes megállapítás született: Európa legfejlettebb digitális pénznemei nem az Egyesült Királyság, Németország vagy Franciaország legnagyobb gazdaságaiban találhatók, hanem Ukrajnában és Svédországban, akiknek dicséretére legyen mondva, a kormány által támogatott kriptovalutáik nyomot hagynak mind a fogyasztói körökben, mind pedig a gazdaságban.
Ukrajna
Ukrajna „e-hrivnyája” Európa legérettebb digitális fizetőeszköze. Az érmét az Ukrán Nemzeti Bank 2018 szeptemberében dobta piacra, majd ugyanazon év decemberében, közel 5500 zsetonnal ki is próbálták azt.
A technológia több mint megfelelőnek bizonyult a méretezett terjesztés támogatásához. A kormány jelenleg a „műszakilag megvalósítható” országos bevezetésen dolgozik, amely nem destabilizálja a pénzügyi rendszert.
Svédország
Európában a második és a PwC szerint világszinten a nyolcadik helyen álló svéd Riksbank 2019 óta kutat egy potenciális „e-koronát”, a digitális pénzügy amúgy is erős alapjára építve. Az országban a fizetések kevesebb mint 10 százaléka történik készpénzzel, és hat bankja 2012 óta működtet közös digitális fizetési alkalmazást, a Swish-t.
Az e-koronát 2020-ban tesztelték, a folyamatban lévő megvalósíthatósági tanulmányok pedig a tervek szerint 2022 végén fejeződnek be. A Riksbank 2020 januárjában az Accenture globális szakmai szolgáltató cégtől kért támogatást, hogy segítsen megtervezni a javasolt e-korona fogyasztói szempontokat.
„A mai napig Svédország a legmagasabb szintű technikai betekintést nyújtotta digitális valuta projektjébe” – mondta Sureau.
Globális áttekintés
A digitális valutákról szóló jelentés első tíz helyezettje: Bahama-szigetek, Kambodzsa, Kína, Uruguay, Ecuador, Kelet-Karib-térség, Dél-Korea és Törökország.
A tanulmány szerint a fejlődő gazdaságok uralják a központi bank által támogatott digitális devizaképet, az új devizákkal járó pénzügyi befogadás miatt.
„A központi bank által támogatott digitális pénznemek közvetlen alternatív megoldások a hatóságok további pénzügyi befogadására irányuló erőfeszítésekhez. Szuverén digitális készpénzként hozzájárulhatnak a jelenlegi monetáris rendszer korszerűsítéséhez, de akár az intézmény nélküli bankok közötti szakadék áthidalásához is” – zárta szavait Adam-Kalfon.