„A normális melegek Trumpra szavaznak” – áll a bál J. D. Vance kijelentése miatt
A közösségi médiában megindult a találgatás, hogy ki számít bele a „normális meleg pasi” kategóriába.
Mindenki tudja, hogy a tinédzserek milyen álmosak tudnak lenni, pláne az iskolai órák alatt. De miért is van ez? Miért nem kipihentek, amikor elvileg eleget alszanak? A közösségi média és az okos eszközök használata is befolyásolja állapotukat.
Mint tudjuk, a közösségi felületek túlzott használata számos negatívumot hordoz magával.
Például a médiumok használata stresszes lehet, túl sok interakció éri az embereket, és az agy nem képes kikapcsolni, a rengeteg információ feldolgozása megterhelő a szervezet számára, valamint a kékfény is hatással lehet az alvási ciklusra.
Ugyan a közösségi médiának és az okostelefonoknak megvan a helye az életünkben, különösen a tinédzserek számára, hiszen így építhetnek barátságokat, kapcsolatokat, melyek akár egy életen át fennmaradhatnak. A világ megváltozott és az emberek előbb szocializálódnak így, mint személyesen. Viszont nem szabad túlzásba esni.
Azonban sok esetben probléma, hogy a tinédzserek jelentős része azt állítja, hogy rájuk nincs negatív hatással a közösségi média használata és nem látják tisztán a helyzetüket.
Éppen ezért a Glasgowi Egyetem tudósai kifejlesztettek egy eszközt, amivel mérni tudják a közösség média hatását a fiatalok alvási minőségére. Az Index of Nighttime Offline Distress, azaz az iNOD alapvetően egy pszichológiai mérőeszköz, amelynek célja, hogy valódi képet nyújtson a fiataloknak a közösségi média használatáról és azok alvásra gyakorolt hatásairól. Így a tinédzserek tisztán láthatják a saját helyzetüket, és világosabban meg tudják húzni a határokat.
Az iNOD eszközt pedig akkor kezdték kifejleszteni, amikor észrevették, hogy rengeteg szülő és tanár aggódik a fiatalokért, amiért azok órákat töltenek az online térben. Sokan függőnek is titulálták a gyereküket emiatt.
A tudósok több mint 3000 fiatallal konzultáltak és kidolgoztak egy 10 pontból álló kérdőívet, amely segíthet megérteni a tanároknak és a szülőknek is, hogy a szociális média milyen hatással van a tinédzserek alvási minőségére.
A cikk szerzője Blősz Dalma.