Összedőlt a liberálisok egyik utolsó bástyája is: térképen mutatjuk, mit bizonyított be Orbán Viktor
Köztudott, hogy a liberálisok egyik legfontosabb hazug érve a migráció mellett az, hogy ezzel lehet igazán növelni foglalkoztatási mutatókat.
A magyar munkaerőpiacon kedvező tendenciák indultak – hangsúlyozta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) márciusi munkaerőpiaci adatait kommentálva.
Hangsúlyozta, növekvő tendenciát mutat a foglalkoztatottak számának alakulása, Magyarországon 4 millió 616 ezer munkavállaló van, több mint 66 ezer fővel dolgoznak többen az előző hónaphoz képest.
Kifejtette, ebben van minimális szezonális hatás, de jelentős átjárás tapasztalható az ágazatok között. Az egyes ágazatokból elbocsátott munkavállalókat más ágazatok foglalkoztatni tudják, ezt támasztja alá a növekvő tendenciát mutató 72,5 százalékos foglalkoztatotti ráta, és a munkanélküliségi ráta 4 százalékra csökkenése.
Az ITM államtitkára kiemelte, hogy a regisztrált álláskeresők számának folyamatos csökkenése is a kedvező munkaerőpiaci tendenciát mutatja, az országban mintegy 284 ezer regisztrált álláskereső van.
Megemlítette, hogy
Bodó Sándor kitért arra, hogy a közfoglalkoztatottak száma folyamatosan csökken, mivel a versenyszféra fel tudja szívni a most munka nélkül maradtakat.
Az államtitkár rámutatott arra, hogy az otthoni munkavégzés aránya 15,4 százalék, ami közelíti a múlt év májusi maximumot jelentő 16,7 százalékot. A távmunka jelentős segítség abban, hogy a foglalkoztatási adatok kedvezőek, a távmunkában foglalkoztatottak nem maradtak munka nélkül a nehéz helyzetben, hanem otthonról tudnak dolgozni.
„Látszik a fény az alagút végén”
– fogalmazott Bodó Sándor. Utalt arra, hogy vannak olyan ágazatok – turizmus, vendéglátás -, ahol még mindig jelentős foglalkoztatási gond van. Ugyanakkor látszanak már olyan ágazatok is, amelyek munkaerőt tudnak felvenni. Példaként említette a műszaki tevékenységet, az infokommunikációt, az építőipart, a pénzügyi tevékenységet és a szolgáltató szektor bizonyos részét.
Nemzetközi összehasonlításban, az európai országok között a magyar foglalkoztatás a 13., a munkanélküliség ráta az 5. legjobb – mondta Bodó Sándor.
(MTI, címlap: MTI/Koszticsák Szilárd)