Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Nem is olyan régen, a robotrepülőgépek alkalmazása hosszú felderítő utakra és légi csapásokra korlátozódott. Mivel az autonóm rendszerek és a mesterséges intelligencia egyre kifinomultabbá válik, képességeik olyan szinten bővülnek, hogy a drónok és a pilóta nélküli repülőgépek által elvégzett feladatok közti határ csaknem elmosódott.
Erre szolgál példaként az amerikai légierő által nemrégiben végrehajtott Valkeyrie repülési teszt Arizonában, ahol a sugárhajtású harci drón egy ALTIUS-600-as kis, rögzített szárnyú drónt indított útjára. Az alig 12 kilogrammos drón különféle feladatokra indítható, ideértve az elektronikus hadviselést, a jelzéselhárítást, valamint a hírszerzést, megfigyelést, felderítést és kinetikus hatások kivitelezésére is alkalmas.
A Valkeyrie-t egy kifutópályától független, magas szubszonikájú, pilóta nélküli repülőgépként fejlesztik a jövőbeli harci drónok olyan technológiáinak feltárására, melyek kísérőként szolgálhatnak az F-22 vagy F-35 vadászgépek számára, felügyeleti és támadási platformként funkcionálva.
A Valkyrie szárnyfesztávolsága 6,7 méter, végsebessége 1050 km/h, szolgálati csúcsmagassága 13997 méter és hatótávolsága 2128 tengeri mérföld. Nyolc fegyver szállítására van lehetőség, köztük JDAM és más, kis átmérőjű bombák tárolására is képes.
A cikket fordította Pál Fanni.