A Nap energiatermelésének utánzása már régóta foglalkoztatja a kutatókat. Most újraéledt a remény, hogy egy kompakt magfúziós reaktor kialakításával végre sikerül a Naphoz hasonló módon energiát termelnünk, amely nagyban hozzájárulna az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.
A geotermikus energia is még számos kiaknázatlan lehetőséget rejt magában. Többek között ez lehet a kulcs ahhoz, hogy a világ minden pontján képesek legyenek 100 százalékban tiszta villamos energiát előállítani.
Az orvostudományban is új korszak kezdődik
Biztosan állíthatjuk, hogy a koronavírus elleni küzdelem jegyében összefogott a tudományos világ és megfeszített tempóban dolgoztak a megfelelő oltás kifejlesztésén szerte a világon. A vakcinák kapcsán már sokszor hallott messenger RNS kódolása, és testünkbe építése azonban egyértelműen túlmutat az oltásokon. A Moderna és BionTech már beszámolt arról, hogy ezzel a technológiával talán végre sikerül a rák elleni küzdelemben is érdemleges eredményeket elérni.
Nagy áttörést jelenthet továbbá a fehérjék szerkezetének 3D-s előrejelzése is, ahol a pontosság területén kell még sokat fejlődni. Ha ez bekövetkezik, akkor olyan betegségek ellen is felvehetjük a harcot, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór.
Minden emberi testben előforduló fehérje szerkezetének ismerete rendkívül fontos lehet, hiszen ez segíthet a későbbiekben olyan gyógyszerek kifejlesztésében, amelyek számos szörnyű betegség kezelésére alkalmasak lehetnek. Ezekben a kutatásokban nagy szerepe lesz a gépeknek és a mesterséges intelligenciának is.
A Bitcoin is a Covidnak köszönheti újdonsült népszerűségét
A kriptovalutába történő befektetések száma egyértelműen megugrott a koronavírus megjelenése óta, a Bitcoin ugyanis pajzsot jelenthet az inflációval szemben. A háttérben továbbá az is állhat, hogy számos befektető úgy gondolta, a hagyományos befektetési formák nem reagálnak elég gyorsan a radikális változásokra, ezáltal veszélyeztetve érezték vagyonukat.
A koronavírus kapcsán hajlamosak vagyunk elfeledkezni a sok szigorítás és korlátozás kapcsán arról, hogy azért pozitívumokat is hozott magával. Ilyen lehet az, hogy a közös cél érdekében képesek voltunk a globális összefogásra. A tudományok és a technológia, digitalizáció területén pedig soha nem látott mértékű és gyorsaságú fejlesztések kezdődtek, melyek sok mindent fognak átalakítani életünk elkövetkező éveiben.
A cikk szerzője Fülöp Réka.