A cikk szerzője Dr. Lovászy László, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa, miniszteri biztos.
Nem tudunk összedolgozni?
Csapatmunka, Einstein, Izrael lesznek a mai kulcsszavak. A hazai kutatás-innovációs stratégiák és elemzések szerint Magyarország a kutatási infrastruktúra tekintetében a V4-ek összevetésében aránylag jobban áll, de amiben a leggyengébb, az a humán erőforrás együttműködési képessége, gyakorlata, hálózata.
Hiába vannak világhírű kutatóink a hálózatkutatás terén is, mint például Barabási Albert-László, az esszencia, vagyis, hogy csapatban kell dolgozni, valahogy kevésbé „csapódik” le a mindennapok szintjén.
Ezzel a kihívással ugyanakkor nem állunk egyedül, hiszen a tudományos élet tekintetében Európában a legjobb mutatókat produkáló, világhírű egyetemekkel és modern technológiákkal, különösen a biotechnológia terén vezető kutatásokkal rendelkező Egyesült Királyságban is látják ezt a problémát. Nemrégi nemesi (dáma) címmel jutalmazott Ottoline Leyser professzor, a brit KFI finanszírozó ügynökség (United Kingdom Research Institute) vezetője arra mutatott rá, hogy a „magányos zseni”, mint a kutatások és tudományos kiválóság alapja egy téveszme, mert a várható kutatási eredmények sokszor bizonytalanok és egyre több energiát és szempontot kell érvényesíteni az egyre összetettebb problémák megoldásakor. A biológusnő Einsteint hozta fel példának, aki kivételes képességekkel rendelkezett – a TIME magazin az Évszázad Emberének választotta meg 1999-ben – és géniuszához sem férhetett kétség, azonban
ma már, ha valaki túlságosan meg van arról győződve, hogy „szuperképességei” vannak az intellektus terén, az valójában kevésbé képes a kutatásokból eredő egyre nagyobb bizonytalanságok kezelésére és az esetleges tévedések beismerésére.
(Einstein maga ugyanakkor belátta a saját tévedéseit, például a kozmológia terén, ami a személyes nagyságát is mutatta.) A konzervatív brit kormány által nemrég kinevezett, új vezető professzor asszony az egyenlőség, a támogató kutatói környezet, valamint a csapatmunka elvei alapján kívánja a brit KFI rendszert a Brexit utáni időben is sikerre vinni.
Leyser professzornő már azt a generációt képviseli a biológia területén, amelyben már egyre több nő kap elismerést tudományos munkájáért,
lásd az amerikai Jennifer Doudna és a francia Emmanuelle Charpentier tavalyi Nobel-díját a génszerkesztés (CRISPR-Cas9) területén elért tudományos áttörésért.
Feltaláló-tréning
Ezért is érdekes az az új kezdeményezés Izraelben, amely a MoveUp nevet viseli és amelyet a PresenTense nevű szakmai szervezet irányításával a Brit Nagykövetség mellett a Citi Alapítvány, az Egyesült Királyság Izrael Tech Hub-ja, valamint az arab vezetésű, a helyi start-upokba befektető Takwin VC is támogat.
A cél, hogy a jövő vállalkozóit helyi és brit szakértők részvételével felkészítsék többek közt a pénzügyi tervezés és management, a szellemi tulajdon védelme, a szabadalmi kérdések, valamint a globális piacokra való jutás témáiban.