Az üzleti stratégiai tanácsadással foglalkozó Strategy& az idei nemzetközi nőnap alkalmából arra világított rá, hogy a vírus okozta jelenlegi gazdasági válság idején a nőket milyen problémák sújtják. Különöstekintettel az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) országokra vetítve, melyben közel 40 tagországa alkot közös globális együttműködést. Magyarország 1996 óta tagja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek.
Larice Stielow, a Strategy& vezető közgazdásza elmondta, a vírushelyzet a munkahelyek elvesztésének tekintetében több nőt érint, mint férfit. Az erősen sújtott ágazatokban eredetileg ugyanis több női alkalmazott van.
Véleménye szerint a legrosszabb még hátra van, mert az egyes országok munkahelymegőrzési rendszerei sokakat még bent tartanak, melyek elfedik a foglalkoztatottságra mért véglelges hatását.
Beszélni kell a nem fizetett gondozás és a háztartási munka kérdéséről is, mely teher igazságtalanul a nőket érinti világszerte. A járvány kitörése óta ezek az egyenlőtlenségek fokozódtak, Stielow szerint megfigyelhető az is, hogy a nők a klasszikus munka világából kiszorulnak, nyilván a fokozott otthoni részvétel miatt.
Ennek eredménye negatívan befolyásolja a nemek közötti egyenlőséget a gazdasági vállalásokban. A Strategy& évek óta követi a nemek közötti egyenlőség alakulását az OECD országokban, többek között a munkaerő-piaci részvétel, a fizetési különbségek és a munkanélküliségi ráta mutatói alapján.
Ebben az évben minden mutató visszaesett
A női munkaerő részvétele a 2019-es 70 százalékról 2020-ra 66 százalékra csökkent, míg a női és a férfi munkaerő részvétele közti különbség 10 százalékról 13 százalékra ugrott. A nemek közötti bérszakadék 1 százalékkal, a nők munkanélkülisége pedig 2 százalékkal nőtt. Feltűnő, hogy a teljes munkaidőben foglalkoztatott férfiak száma nem változott az OECD piacain, szemben a nők 2 százalékos visszaesésével.
Aggodalomra ad okot az az idő, amely szükséges az egyenlőtlenség helyreállításához.
A munkaerő számos szegmensét befolyásolja a járvány, a számszerűsített probléma itt a nemek közötti fizetési paritás. A stratégia becslések szerint, a nemek közötti bérszakadék megszüntetése a haladás jelenlegi ütemében 112 évet vesz igénybe.