A Fehér Ház közleménye szerint az amerikai háztartások az elmúlt években többször tapasztalták az alapvető termékek – gyógyszerek, élelmiszerek – hiányát és ennek megakadályozására Biden elrendelte ezen termékek beszállítói láncainak felülvizsgálatát, mivel az elnök szerint a jövőben nem lehet megengedni, hogy termelési hiány álljon elő.
Biden ezzel folytathatja az áttérést a patrióta gazdaságpolitika irányába, mivel a közlemény kiemeli, hogy a külföldi versenytársak sem lehetetleníthetik el az ellátási láncokat. Ennek egyetlen módja a hazai termelők, kereskedők megerősítése.
A rendelet előírja négy kulcsfontosságú termék beszállítói láncának részletes felülvizsgálatát. A gyógyszer-hatóanyagok esetében az ellenőrzés azért indokolt, mivel az elmúlt évtizedekben
az Egyesült Államokat hatóanyaggal ellátó vállalatok több mint 70 százaléka külföldre költözött.
Fontos szerepet kaptak emellett a nélkülözhetetlen ásványi anyagok – például ritkaföldfémek, szénszálas alkatrészek –, a félvezetők – 1990-ben az USA részesedése még 37 százalék volt, de mára ez már csak 12 százalék – és a nagyteljesítményű akkumulátorok, amik az elektromos autók gyártásához szükségesek.
Ezenfelül a rendelet kijelöl hat kulcsfontosságú ágazatot (védelmi ipar, közegészségügyi és biológiai felkészültség, az információs- és kommunikációs technológia, az energiaszektor, a közlekedés, a mezőgazdaság és az élelmiszertermelés), amelyek beszállítói láncait egy éves, alapos felülvizsgálat alá kell vonni, hogy
azonosítsák a külföldi kézben tartott termelési szakaszok okozta nemzetbiztonsági kockázatokat.
Választási ígéret?
Joe Biden a választási kampányban megígérte, hogy iparpolitikájával a hazai ipart fogja előtérbe helyezni. Biden már a választás előtt is kitért arra, hogy vissza akarja szerezni a kritikus ellátási láncokat, amelynek igazolása az előbb ismertetett rendelet.
Az intézkedés alapvetően a kínai termékek ellen és az amerikai megvédésére irányul, ami egyezik a Trump-adminisztráció terveivel is. Biden elmondta, hogy fő célja a hazai beszállítók, KKV-k megerősítése és a jól fizető munkahelyek megteremtése.
Természetesen a Fehér Ház nem akarja kizárni az összes külföldi beszállítót, csak a hazait akarja előnybe hozni. A chipgyártás terén való együttműködést várhatóan folytatja az Egyesült Államok Tajvannal, Japánnal és Dél-Koreával, a ritkaföldfémek esetén pedig Ausztráliával, hogy csökkentse egyoldalú függőségét Kínától.