A vállalatok jövedelmezőségének növelésére, a beruházások, az átláthatóság és a hatékonyabb irányítás ösztönzésére az ország jobbközép miniszterelnöke a gyengén teljesítő állami vállalatok részleges privatizációját szorgalmazza.
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt, a PSD szerint Florin Cîtu miniszterelnök olcsón ki akarja árusítani Románia legjobb eszközeit, de
a szabadpiaci szószólók szerint itt az ideje a privatizációnak.
Ana Otilia Nutu, egy bukaresti agytröszt állami vállalatokkal foglalkozó elemzője szerint a jelenlegi költségvetési válság a bevételek csökkenésével és az állami kiadások növekedésével lehetőséget kínál az állam számára egyes vállalatok privatizálására.
Hatályon kívül kell helyezni a részvényértékesítés tilalmát
Az ország pénzügyminisztériumának adatai szerint a román kormány 208 vállalattal rendelkezik, amelyből 67 veszteséges volt 2020 szeptember végén. Ezeknek a cégeknek az összesített nettó vesztesége 1,97 milliárd lej volt 2020 első kilenc hónapjában, ami több mint 400 millió euró. Körülbelül 54 vállalatnak 3,92 milliárd lej, azaz több mint 800 millió eurós tartozása is volt.
A román miniszterelnök egy rádióinterjúban mondta el, hogy ezeknek az állami vállalkozásoknak a modernizálása és fejlesztése érdekében beruházásokra van szükségük és a költségvetésben nincs keret a tőkésítésre – tette hozzá Cîtu. Ennek kiküszöbölésére javasolta azt a miniszterelnök, hogy
be kellene jegyezni ezeket az állami vállalatokat a tőzsdére annak érdekében, hogy pénzhez jussanak.
Ehhez azonban szüksége van a parlament jóváhagyására – ahol többséggel rendelkezik a pártja –, hogy hatályon kívül helyezzék a tavaly elfogadott, állami tulajdonban lévő részvények értékesítésének moratóriumát.
A jelenleg ellenzékben lévő PSD-t a kritikusok szerint olyan „populista” intézkedések jellemezték, mint például a közszféra bérének és a nyugdíjaknak a soha nem tapasztalt emelése, ami ugyan elősegítette a növekedést, de nagyon nehéz helyzetbe hozta a költségvetést, most pedig az ország megszorításokra kényszerül, mint arról a Makronóm is beszámolt.
Nutu populista választási akciónak nevezte a részvények eladásának tilalmát. A szakértő szerint a jelenlegi kormánynak felül kellene vizsgálnia a veszteséges állami vállalatok részesedéseit és meg kell vizsgálnia a korábbi eladások sikereit. Ilyen volt a Petrom benzinipari vállalat 2004-es OMV általi felvásárlása és a BCR 2005-ös felvásárlása az Erste Bank által.