Gigaberuházást hirdetett meg Trump a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Stargate (Csillagkapu) néven ötszázmilliárd dollár értékben építenek ki infrastruktúrát a mesterséges értelem kutatása érdekében.
Az elektronikai innovációk a protézis technológia területén is jelentős hatást gyakoroltak. Manapság már a protéziseket és a külső csontvázakat (exoskeletonok) nem csak orvosi célokra - hiányzó végtagok pótlására használják.
Ezek az eszközök alkalmazásra kerülnek az iparban, a robotikában és a kiterjesztett, illetve a virtuális valóság alapú tanulás területén is. Számos egyetem és cég próbál javítani a protézisek kialakításán az érzékelők, a mozgás és az érintésérzet terén.
Elektronikus bőr kutatások
A szaud-arábiai King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) például a protézisekre rögzített elektronikus bőrök terén ért el áttörést és sikerült még a valódi emberi bőrnél is tartósabb, és szenzitívebb anyagot kifejlesztenie.
Az érzékelő 5000 deformáció után is jól működött, és minden egyes alkalommal körülbelül negyed másodperc alatt visszanyerte eredeti formáját. A szenzor számos különböző élettani adatot képes továbbítani, amelyek segíthetik a betegeket a gyógytorna, illetve a felépülés során.
Kiegészítve a kiterjesztett és virtuális valósággal
A protetika egyik fő kérdése (emberi és robotikai használatban egyaránt) az érintés érzésének szimulálása. A tavaly év végén a Cornell Egyetem kutatói száloptikai szenzorokkal kísérleteztek, amelyek ötvözték az olcsó LED-ekkel. Ennek eredményeként egy nyújtható „bőrt” kaptak, amely detektálja az olyan deformációkat, mint a nyomás, a hajlítás és a húzódás.
Többek között megtanulhatnak olyan feladatokat, mint egy gumiabroncs cseréje a kesztyűvel, amely szimulálja az anyák és csavarok meghúzásának érzését. Ez a technológia a protézisekben is alkalmazható, hogy működjön a felhasználó tapintásérzete, és általa viselője ügyesebb, koordináltabb mozgást végezhessen.
Mesterséges intelligencia által vezérelt bioszenzorok
Az UC Berkeley kutatói a mesterséges intelligencia révén a kéz összetett funkcióinak utánzását vizsgálják. A bonyolult szimulációt egy mesterséges intelligencia szoftverrel ellátott hordható bioszenzor kifejlesztésével folytatták. Ez a szoftver felismeri az alkar elektromos jelmintái alapján, hogy az ember milyen kézmozdulatot kíván végrehajtani.
A robotikában is számos fejlesztés van folyamatban
A CYBERLEGs Plus Plus pedig egy robot exoskeleton kifejlesztését végzi, amelyek két motorhoz kapcsolt érzékelőt használ a mozgás előjelzésére. Ezek a külső csontvázak lehetővé tehetik az amputáltak számára, hogy kisebb erőfeszítéssel járjanak, vagy lépcsőzzenek, és azt is megakadályozzák, hogy elessenek.
A cikk szerzője Nagy Simon Aladár