Háború Ukrajnában: halálos csapást mértek az oroszok egy iskolára
A kurszki régióban, a Suja nevű vűrosban történt a támadás.
Tíz éve nem volt a jelenlegihez hasonlóan kedvezőtlen a közép- és kelet-európai feltörekvő gazdaságok államadós-besorolási kilátásainak megoszlása – áll a Fitch Ratings kedden Londonban ismertetett éves tanulmányában. Magyarország a nemzetközi hitelminősítő osztályzati listáján stabil kilátással szerepel.
Helyzetértékelésében a Fitch kimutatja, hogy az általa besorolással ellátott 22 közép- és kelet-európai ország közül hétnek a szuverén adósbesorolására van érvényben leminősítés lehetőségét jelző negatív kilátás, ugyanakkor nincs olyan gazdaság a térségben, amelynek államadós-osztályzatát a cég felminősítés valószínűségére utaló pozitív kilátással tartaná nyilván.
A Fitch Ratings hangsúlyozza:
a negatív kilátások térségi egyenlege pedig 2010 februárja óta most a legrosszabb.
A hitelminősítő szerint erőteljes jövő évi gazdasági növekedést valószínűsítenek a koronavírus-járvány elleni küzdelemben elért orvosi vívmányok, valamint az a tény, hogy a járvány megfékezését szolgáló szakpolitikai intézkedések jövőre várhatóan már kevésbé károsítják a térségi gazdaságokat, mint az idén.
Az élénkítő költségvetési kiadásokat a térségi országok 2021-ben valószínűleg visszafogják, és ez az ideinél kisebb deficiteket eredményez majd, az azonban valószínűtlen, hogy a közép- és kelet-európai kormányok markánsabb költségvetési szigorításba kezdenének – áll a Fitch Ratings keddi tanulmányában.
A cég előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiányok mediánszintje a 2020-ra valószínűsíthető 7 százalékról 2021-ben 4 százalékra csökken a feltörekvő európai térségben.
A Fitch Ratings londoni elemzői kiemelik, hogy a térség egészét tekintve az elmúlt években nem csökkent érdemben a GDP-arányos államadósság-ráta az erőteljes gazdasági növekedés környezetében sem.
A 2015-2019 közötti időszakban a térségi országok államadósság-rátája stabil volt, 2020-ban azonban 11 százalékkal megugrott, megközelítette az 50 százalékos átlagot és várhatóan jövőre is ezen a szinten marad – áll a hitelminősítő tanulmányában.
A Fitch Ratings a közép-európai EU-gazdaságok közül Románia és Szlovákia hosszú futamú szuverén külső adósságkötelezettségeinek „BBB mínusz”, illetve „A” besorolására tart érvényben negatív kilátást.
Magyarország („BBB”), Csehország („AA mínusz”) és Lengyelország („A mínusz”) államadós-besorolásának kilátása a Fitch listáján stabil.
Egy másik globális hitelminősítő, a Moody's Investors Service szeptember végén pozitívra javította az addigi stabilról az általa „Baa3” szintre besorolt magyar államadós-osztályzat kilátását.
A Moody's egyebek mellett azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy
A kilátás javításának fő tényezői között szerepelt az is, hogy a magyar gazdaság a „Baa3”, illetve az eggyel jobb, „Baa2” besorolású gazdaságokhoz képest is erős teljesítményt mutatott az elmúlt időszakban, és a Moody's véleménye szerint ez várható a továbbiakban is. Mindehhez a magyar gazdaság hazai és külső adósságpozícióinak javulása társul az indoklás szerint.
A magyar államadós-besorolásra a másik két globális hitelminősítő – vagyis a Fitch Ratings mellett a Standard & Poor's is – stabil kilátást tart érvényben.
Ezek a cégek ugyanakkor a Moody's besorolásánál egy fokkal jobb – egyaránt "„BBB” – osztályzattal tartják nyilván Magyarországot.
A Moody's „Baa3” magyar szuverén besorolása a Fitch és az S&P osztályzati módszertanában „BBB mínusz”-nak felel meg.
(MTI)